Jakie są najlepsze źródła białka?

Rozmawiałem ostatnio ze znajomym (zupełnym laikiem w kwestii odżywiania) o białku. Ot taka przyjacielska pogawędka o proteinach. Znajomy przeszedł na wegetarianizm i coś mu się obiło o uszy, że powinien zadbać o odpowiednią ilość białka w diecie. Generalnie odparłem mu, że wegetarianizm nie jest dużym problemem w tej kwestii. Oprócz mięs mamy przecież nabiał, który… Read More »

Dziecinnie Proste, Mega Zdrowe i Piekielnie Pyszne Proteinowe Ciastka z Masła Migdałowego

DPMZiPPPCMM – to skrót tytułu tego oto wpisu i zapewniam Cię, że jest to zdecydowanie jego najbardziej skomplikowana część. Reszta jest dziecinnie prosta i przyjemna (zwłaszcza podczas konsumpcji). Tematem niniejszego posta są ciasteczka (takie jakie lubił Cookie Monster z Ulicy Sezamkowej) wykonane na bazie masła składającego się w 100% z migdałów. Tak na prawdę możesz użyć… Read More »

Cukier uzależnia 8 razy bardziej niż kokaina – jak rzucić nałóg?

O tym, że nadmiar cukru szkodzi nie trzeba nikogo przekonywać – jednak żeby poradzić sobie z uzależnieniem od cukru warto zrozumieć mechanizm jego powstawania i uświadomić sobie na jak wiele aspektów naszego życia i zdrowia ma wpływ. Taka świadomość znacznie zwiększa szanse na sukces i wygranie z nałogiem.  Czy znasz błędne koło uzależnienia od cukru?… Read More »

Czy olej palmowy jest szkodliwy? Diabeł tkwi w szczegółach

Olej palmowy od dawna ma kiepską prasę, a po aferze z Nutellą trafił na listę ‚tego nie jem’ – znajduje się na niej tuż obok pozycji „sama chemia”, w sąsiedztwie „nie jem żadnego E”, tuż obok „nie jem glutenu” i „fu, soja!”. Co jakiś czas falami zalewa nas anty-moda na niejedzenie czegoś, przy czym większość wyznawców… Read More »

Zdrowe czekoladowe pralinki – moje doświadczenia z czekoladą bez cukru

Zamarzyły mi się pralinki – nie przepadam za sklepowymi bombonierkami, zwykle są mocno (za mocno) aromatyzowane i nie po drodze mi z alkoholowymi czekoladkami (wiem, to dziwne, ale tak mam), postanowiłam więc przygotować własne pralinki bez cukru wypróbowując różne nadzienia i różne czekolady bez cukru. Jak wyszło? Smacznie, choć niekoniecznie ładnie 😉 Wiem gdzie popełniłam błędy… Read More »

Słodkie znaczy tuczące? Dietetyczne produkty powodują tycie – prawda czy fałsz?

Wydawać by się mogło że słodziki to idealny substytut cukru. W prasie i w internecie pojawia się jednak wiele artykułów krzyczących: „SŁODZIKI POWODUJĄ TYCIE!”. Postaram się zrobić wiarygodny przegląd dostępnych badań i spróbować odpowiedzieć na pytanie wszystkim, którzy mają wątpliwości. Słodzące dodatki do żywności budzą duże zainteresowanie, szczególnie wśród osób zajmujących się tematyką prawidłowego odżywiania. Chodź… Read More »

Zamach stanu przy użyciu równania bilansu energetycznego – czyli jak przejąć pełną kontrolę nad swoim ciałem?

Z tego wpisu  dowiesz się: Dlaczego postanowiłem porównać Twój organizm do radzieckiego gazika? Kto kieruje Twoim autem? Co to jest równanie energetyczne i jak z niego korzystać? Jak zmanipulować kierowcę i przejąć kontrolę? Czy zdarza Ci się zobaczyć na siłowni dwóch kłócących się kulturystów, popychających się, wymachujących rękami, czerwonych z emocji? Jeśli tak, to uwierz… Read More »

Proteinowe pączki bez glutenu i bez cukru z mąki kokosowej z erytrolem

Pełne smaku, banalnie proste do przygotowania pączki / donuty dla tych, których ogranicza dieta: pączki bez glutenu, pączki bez cukru, pączki niemal bez tłuszczu, za to napakowane białkiem. Bazę pączków stanowi odtłuszczona mąka kokosowa (nadaje się do pieczenia lepiej niż pełnotłusta mąka migdałowa, o tym dlaczego lepiej nie piec z pełnotłustej mąki migdałowej pisałam kilka tygodni… Read More »

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie kalorii? Wzór do wyliczeń

Wzór na dzienne zapotrzebowanie kalorii wyraża zależność pomiędzy wzrostem i masą ciała oraz wiekiem danej osoby. Osiągnięty wynik określa tzw. spoczynkowe zużycie kalorii czyli ilość energii konieczną organizmowi do utrzymania czynności życiowych w stanie całkowitego spoczynku. Wzór obejmuje kilka zależności: Zapotrzebowanie kalorii jest proporcjonalne do masy ciała i wzrostu – im większe i cięższe ciało, tym… Read More »

Dieta detox – oczyść ciało i schudnij?

Diety eliminacyjne, dietetyczny detoks czyli odtruj organizm i pij soki – czy to działa? Nowy rok – nowa ty. Wiosna za pasem. Bierzesz się za siebie, od dziś będzie inaczej, klamka zapadła: detoks! Byłoby wspaniale, gdyby mieszanina jarmużu, kiełków, żywicy, łez jednorożca i wszystkiego innego co zachwala promienna Gwyneth Paltrow mogło uczynić cię zdrową i… Read More »