#3 Bijesz rekord szybkości

1
#3 Bijesz rekord szybkości
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Jak często zdarza ci się, że pochłaniasz jedzenie w tak zawrotnym tempie, że gdy dopada cię świadomość, że właśnie skończyłaś posiłek – wciąż jesteś głodna?

Mama miała rację

Podobnie jak w wielu innych przypadkach – ciężko ci się do tego przyznać, ale wiesz, że tak jest – tak i tym razem mama miała rację gdy powtarzała ci: jedz wolniej i przeżuwaj.

Badania na grupie ochotników wykazały, że osoby, które jadły szybko zjadały więcej kalorii niż te, które jadły wolniej. Mało tego, wolniej jedzący, pomimo, że dostarczyli swojemu organizmowi w posiłku mniej kalorii, po zakończonym jedzeniu czuli się pełniejsi i bardziej najedzeni. Dzieje się tak dlatego, że organizm wysyła do ośrodka sytości informacje o spożywanym posiłk dopiero po 15-20 minutach od rozpoczęcia jedzenia – jeśli więc zjedzenie posiłku zajmuje ci mniej niż 20 minut, do twojego mózgu nie zdążyły jeszcze dotrzeć hormony GLP-1 i Peptyd YY, produkowane na podstawie impulsu powstającego w jelitach gdy docierają do nich tłuszcze lub węglowodany.

Funkcjonowanie tej zasady w praktyce dobrze obrazuje badanie przeprowadzone na dwóch grupach jedzących lody. Obie grupy testowe zostały poczęstowane takimi samymi porcjami lodów, ale członkowie pierwszej grupy mieli zjeść lody w czasie krótszym niż 5 minut, a członkowie drugiej grupy mieli starać się zjeść tę samą porcję lodów w czasie dłuższym niż 30 minut. Po posiłku zbadano poziom hormonów GLP-1 i Peptydu YY we krwi osób z obu grup. Okazało się, że 'sprinterzy’ mieli bardzo niski poziom hormonów sytości, podczas gdy 'długodystansowcy’ mieli poziom wysoki, mieli większe uczucie sytości i zadowolenia ze zjedzonego posiłku a na dodatek ich organizmy przyswoiły przeciętnie o 10% kalorii mniej, niż osób, który szybko zjadły deser.

Analiza wyników badań przeprowadzonych na grupie ponad 3000 dorosłych wykazała, że jedzenie aż do momentu poczucia sytości oraz wysokie tempo jedzenia mogą aż trzykrotnie zwiększyć ryzyko wystąpienia u danej osoby nadwagi.

Wolniej czyli jak?

Zapewne zastanawiasz się teraz ile tobie zajmuje zjedzenie posiłku. Dorosła osoba poświęca na każdy z głównych posiłków mniej niż 20 minut – czyli za mało, aby poczuć sytość. Ten czas ulega skróceniu do 13 minut w przypadku posiłku zjadanego w miejscu pracy i do 11 minut (dwa razy za szybko!) w fastfoodach. Dłużej jemy w większym gronie i gdy jeśli posiłkowi towarzyszy rozmowa a najdłużej w restauracji (około 28 minut). To nie znaczy, że masz zrujnować swój budżet i codziennie zjadać obiad w restauracji. Możesz zmienić swoje zwyczaje i nauczyć się wolniejszego jedzenia. Jak to zrobić? Spróbuj wprowadzić poniższe zasady:

  1. Nie jedz sama, staraj się jeść w towarzystwie; zrób sobie ciche zawody i staraj się jeść dłużej, niż osoba, która je posiłek razem z tobą,
  2. Staraj się wybierać własnoręcznie przygotowane posiłki jak najczęściej – skupiaj się na składnikach, które zastosowałaś, rozsmakuj się, zastanów się, czy wyczuwasz wszystkie przyprawy, których użyłaś,
  3. Skup się na jedzeniu – nie czytaj, nie oglądaj telewizji, nie odpisuj na mejle – to odwraca twoją uwagę,
  4. Co 3 kęs odkładaj na moment sztućce – początkowo wyda ci się to sztuczne, potem przestaniesz to zauważać, aż wreszcie stosowanie takich trików nie będzie ci potrzebne, bo wolniejsze jedzenie wejdzie ci w nawyk,
  5. Nie przejmuj się, jeśli początkowo będzie to dla ciebie trudne – staraj się wydłużać czas posiłków stopniowo, o pół minuty lub minutę dziennie. Jeśli całe życie jadłaś szybko, nic się nie stanie, jeśli nauka wolniejszego jedzenia zajmie ci miesiąc a nie dwa dni.
  6. Skup się na gęstości kalorycznej posiłków. Oznacza to, że im mniej kalorii w 100g będzie miał Twój posiłek, zyskasz na objętości a tym samym na czasie. (świetnie w tej roli sprawdza się np makaron zero kcal (shirataki), który znacznie zwiększa objętość posiłku a dostarcza praktycznie zero kalorii)
  7. Jedz więcej produktów białkowych, po pierwsze są one bardzo sycące, po drugie ich konsystencja spawia, że przeżuwamy je dłużej. Jeśli masz możliwość porównaj szybkokść jedzenia np wafelka Princessa z batonem białkowym Quest Bar

Ten post jest jednym z serii 50 powodów, dla których nie chudniesz, choś jesteś na diecie

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes