Ranking batonów proteinowych – 30 batonów rozłożonych na czynniki pierwsze

5
Ranking batonów proteinowych – 30 batonów rozłożonych na czynniki pierwsze
5.00 avg. rating (89% score) - 1 vote

Post stanowi tłumaczenie artykułu autorstwa Bryana DiSanto z 13. Czerwca 2013 roku opublikowanego w serwisie leanitup.com pt. „The Protein Bar Power Rankings — 30 Popular Bars Torn Apart And Ranked”

BATONY ZE SZCZYTU LISTY ZNAJDZIECIE W NASZYM SKLEPIE:

ranking batonów proteinowych

Batony proteinowe to podstępne, groźne, małe chochliki. Mogą zwodzić twój umysł grając w przebiegłe gry, niweczyć rezultaty diety (choć nikt ich o to nie podejrzewa!), a co gorsze – uprawiać sabotaż otwierając szeroko drzwi do napływu tłuszczu do twojego organizmu.

Na pierwszy rzut oka pomysł szybkiej, wygodnej, wysokoproteinowej przekąski brzmi rewelacyjnie i ma same zalety. Należy jednak zburzyć tę idealistyczną wizję – większości batonów proteinowych bliżej jest do konstruowanych w laboratoriach chemicznych jądrowych prętów paliwowych niż do jedzenia jako takiego. Ich główne składniki to syntetycznie przetworzona sieczka z wmieszaną w nie mieszanką białkową.

W większym lub mniejszym stopniu producenci windują zawartość białka w swoich batonach aby zamaskować przytłaczająco wysoką zawartość tłuszczy nasyconych, cukru i sztucznych składników czających się w środku. Pomimo to niezmiennie chętnie wrzucamy proteinowe batony do swoich przełyków, nieskrępowanie, zupełnie, jak by były tzw. zdrową żywnością.

Zagrajmy w zgadywankę, której zasady znacie już z mojej recenzji batonów Quest (uwaga tłumacza: Link do oryginalnego artykułu z recenzją Quest).

Poniżej znajdziecie dane makro dla 3 batonów – 2 z nich to batony proteinowe, jeden to Snickers – ale z usuniętymi danymi na temat zawartości białka:

 • Baton A – 410kcal, 12g tłuszczu w tym 5g tłuszczy nasyconych, 28g cukru
 • Baton B – 300kcal, 8g tłuszczu w tym 4g tłuszczy nasyconych, 25g cukru
 • Baton C – 250kcal, 12g tłuszczu w tym 4,5g tłuszczy nasyconych, 27g cukru

Zgadnijcie pod którą literą kryje się Snickers?

Snickers – lepszy czy gorszy niż przeciętny baton proteinowy?

Racje mają ci, którzy Snickersa wytypowali pod ostatnią pozycją. Bez danych dotyczących zawartości cennego białka – dwa pierwsze batony mają go odpowiednio 31g i 20g – MET-Rx: Big 100 Colossal Bars wygląda łudząco podobnie do Snickersa, ale w przeciwieństwie do niego ma wielokrotnie więcej sztucznych słodzików i składników w ogóle (Met-RX ma aż sześćdziesiąt dziewięć składników). Drugi z batonów to Promax Protein Bar.

W rankingu uwzględniliśmy 30 batonów z proteinowego wszechświata oceniając je według różnych kryteriów: profil składnikowy, jakość zastosowanego białka, % kalorii pochodzących z białka, zawartość cukru, alkoholi cukrowych, rodzaj użytych słodzików, zawartość błonnika, jakość występujących w batonie tłuszczy. Z kryteriów oceniania WYŁĄCZYLIŚMY smak i zapach aby odfiltrować czynniki subiektywne; w ocenie uwzględniliśmy kompozycję kaloryczną (proporcje % pochodzenia kalorii) a nie wielkość batona, bo batony występują w różnych rozmiarach.

Batony uszeregowaliśmy w kolejności od ostatniego miejsca do pierwszego, według ich jakości, dzieląc je na 5 ogólnych kategorii:

 • Kategoria 1: Czyste źródła skumulowanej energii – nasz topowy wybór, crème de la crème, absolutnie najlepsze batony proteinowe na rynku; rekomendacja: kupuj na pudełka i trzymaj zapas w zanadrzu. To czyste pod względem składu magazynki energii do budowy mięśni.
 • Kategoria 2: Wyższa półka – nie aż tak nieskalane jak kategoria 1, ale to opcja wysokiej jakości i klasa sama w sobie. Wiadomo, że lepiej zjeść pełnowartościowy tradycyjny posiłek, ale są dobrym wyborem jako zdrowa przekąska lub często jadany baton potreningowy.
 • Kategoria 3: Towarzysze podróży – sięgaj po nie gdy cię przyciśnie; niezła opcja, gdy jesteś w biegu i coś cię zatrzyma – utkniesz na lotnisku albo służbowym kursie golfa i potrzebujesz napakowanej białkiem przekąski. Nie kupuj ich na zapas i jeśli masz wybór – zawsze wybieraj prawdziwe dobrze skomponowane posiłki.
 • Kategoria 4: Z braku laku – ostatnia deska ratunku gdy jesteś pod ścianą. Są jadalne w ramach ostateczności tylko jeśli nie masz w zanadrzu nic innego względnie zdrowego. Wyobraź sobie stację benzynową w szczerym polu albo niewielki spożywczak, jedyny otwarty o jedenastej wieczorem w obcym mieście. Nie kupuj ich zbyt aktywnie ani na zapas i NIE JEDZ ich regularnie.
 • Kategoria 5: Strefa nuklearnej zagłady – Nie. Wkładaj. Tego. Do. Ust. Te batony to batonowe śmieci albo ze względu na ubogi profil odżywczy, albo przez nawał sztucznych składników i substancji słodzących. NIGDY ich nie jedz. Lepiej sięgnij po Big Maca z McDonald’s.

Kilka innych uwag natury ogólnej o rankingu i batonach proteinowych:

 • Batony proteinowe zostały uszeregowane i skategoryzowane według ich przydatności jako codzienna, bogata w białko przekąska lub zamiennik posiłku; NIE ocenialiśmy ich jako źródła zwiększenia mocy, wytrzymałości ani jako przekąski zjadanej w trakcie posiłku.
 • Ranking uwzględnia najbardziej popularne batony powszechnie dostępne w USA na BodyBuilding.com, Amazon i w stacjonarnych sklepach spożywczych, dla kulturystów i ze zdrową żywnością, ceny podane za Amazon.com
 • Wskaźnik PPQ (predominant protein quality) jakości zastosowanego białka to najistotniejszy wskaźnik oceny całkowitej jakości batona i potencjału jego pozytywnego wpływu na organizm:
 1. Izolat białka serwatkowego, hydrolizat serwatkowy i białko jaj kurzych uważane są za te o najwyższej jakości;
 2. Koncentrat serwatkowy, mleko, ryż i kazeina uznawane są za dobrej jakości.
 3. Białko sojowe i inne pochodzenia roślinnego są oceniane niekorzystnie, jako kiepskiej jakości.
 • Alkohole cukrowe są niezwykle popularnym składnikiem batonów proteinowych ( najczęściej sorbitol, maltitol, ksylitom i erytrytol); poliole to grupa substancji słodzących o obniżonej wartości kalorycznej używanych jako substytuty cukru i mających minimalny wpływ na windowanie poziomu cukru we krwi. Nadmiar polioli może wywoływać efekt przeczyszczający i niedogodności gastryczne (wzdęcia), szczególnie u osób cierpiących na zespół jelita nadwrażliwego. Najgorzej pod tym względem oceniany jest maltitol.

Start – zaczynamy od ostatniego miejsca

Kategoria 5: Strefa nuklearnej zagłady (numery 30 – 23)

 

 

Kategoria 4: Z braku laku (numery 22 – 16)

Kategoria 3: Towarzysze podróży (numery 15 – 9)

 

Kategoria 2: Wyższa półka (numery 8 – 5)

 

Kategoria 1: Czyste źródła skumulowanej energii (numery 4 – 1)

I podsumowanie:

zakreslone batony dostępne są w guiltfree.pl

Niniejszy artykuł stanowi tłumaczenie artykułu autorstwa Bryana DiSanto z 13. czerwca 2013 roku opublikowanego w serwisie leanitup.com pt. „The Protein Bar Power Rankings — 30 Popular Bars Torn Apart And Ranked” i zawarte w nim poglądy i opinie nie są opiniami autorów bloga www.guiltfree.pl/blog.

Update 02.2017

Od czasu gdy tłumaczyliśmy ten artykuł wiele się zmieniło. Przede wszystkim Quest Bar zmienił skład swoich batonów. Jest on nadal na bardzo wysokim poziomie jednak Amerykańska marka wydłużyła listę składników swoich batonów tłumacząc to poprawą walorów smakowych i trwałości batonów. Inni producenci z kolei odrobili pracę domową i dostosowali skład swoich produktów do zdrowych trendów. Zdecydowanie należy tu pochwalić markę OhYeah, która wprowadziła nowe serie „low carb” i „one”, które składem nie odbiegają od topowych batonów z zestawienia. Pojawiły się także nowe marki, które na pewno gdyby istniały w chwili tworzenia rankingu na pewno zajęły by czołowe pozycje. Poniżej przedstawiamy najciekawsze nowe marki batonów proteinowych:

Z ciekawych propozycji, które zapewne w niniejszym rankingu zajęły by raczej miejsce bliżej środka zestawienia (zawartość cukru, olej palmowy, białko kolagenowe) ale o których właściwie nie można nie wspomnieć to baton białkowy Snickers Protein oraz baton Mars Protein. Dlaczego wspominamy o proteinowym Marsie i Snickersie? Właśnie dlatego, że to Mars i Snickers, czyli absolutny hit sprzedaży ostatnich miesięcy. Z jednej strony zbierają wiele negatywnych opinii ze względu na skład, który daleki jest od trzech składników Rise Bar, z drugiej jednak strony jest to sygnał świadczący o tym, że nawet giganci rynku spożywczego dostrzegają zmiany zachodzące we współczesnym świecie i starają się wyjść na przeciw zapotrzebowaniu na zdrowe (sprzyjające zdrowej sylwetce) batony białkowe.

5.00 avg. rating (89% score) - 1 vote