Amylaza

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Amylaza to enzym hydrolityczny produkowany przede wszystkim przez trzustkę, ale również przez inne narządy, w tym przez gruczoł mleczny, jądra i jajniki. Znajduje się w soku trzustkowym i ślinie. Oprócz trzustki amylaza występuje też w mięśniach i wątrobie. Jej zadanie jest rozkładanie wielocukrów na cukry proste, które potem mogą być wchłonięte do przewodu pokarmowego. W surowicy krwi można wyróżnić aż 8 izoenzymów amylazy. Jej poziom badany jest między innymi w przypadku podejrzenia chorób trzustki.

Jak działa amylaza?

Dzięki amylazie jesteśmy w stanie trawić wielocukry, na przykład skrobię, glikogen, amylopektyny. Zadaniem amylazy jest hydrolizowanie rozpadu wiązania (1-4) glikozydowego amylazy w wyniku czego dochodzi do produkcji maltozy. Z tego też powodu amylazy znalazły zastosowanie w przemyśle, gdzie są wykorzystywane w konwersji skrobi w inne rodzaje cukrów. Wówczas stosuje się amylazy syntetyzowane w laboratoriach.

Stężenie amylazy we krwi powinno wynosić 25 – 125 U/L. U osób powyżej 70. roku życia normy stężenia to zwykle 20 – 160 U/L. Badanie poziomu amylazy możemy wykonać też z moczu.

Badanie poziomu amylazy we krwi jest zalecane przede wszystkim przy podejrzeniu chorób trzustki. Symptomy tego schorzenia to głównie opasujące bóle w nadbrzuszu. Wysokie stężenie amylazy rzędu powyżej 1150 U/L świadczy o ostrym zapaleniu trzustki. Stężenie w granicach 575 – 1150 U/L powodowane jest między innymi przez przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenia pęcherzyka żółciowego, kamicę żółciową, trzustkową, niedrożność jelit, kwasicę ketonową przy cukrzycy, ostre zapalenie nerek.

Właściwości amylazy:

  • pomaga w trawieniu wielocukrów poprzez ich przemianę co cukrów prostych

  • wsparcie trawienia i odciążenie układu pokarmowego w przypadku diety o wysokiej zawartości węglowodanów

Sposób użycia amylazy

Sportowcy, którzy prowadzą dietę bogatą w węglowodany złożone, mogą zastosować suplementy diety z amylazą. Wówczas amylaza wchodzi w skład kompleksów wspierających trawienie zawierających także laktazę, lipazę, pepsynę, papainę, celulazę, proteazę i inne enzymy.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes