Arginina

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Arginina, która nazywana jest też L-Argininą, jest organicznym związkiem chemicznym, który zaliczany jest do grupy aminokwasów kodowanych przez DNA. W organizmach żywych jest ważnym elementem w przemianach azotowych, w tym w przenoszeniu azotu w mocznikowym cyklu Krebsa i w syntezie kreatyniny. Arginina jest zaliczana zarówno do aminokwasów endogennych, jak i egzogennych, ponieważ jej biosynteza jest zależna od dostarczania do organizmu jej naturalnych prekursorów – są to kwas glutaminowy oraz prolina.

Jak działa arginina?

Arginina wyróżnia się szerokim spektrum działania na organizm człowieka. Przede wszystkim znana jest jako związek wspierający produkcję tlenku azotu (NO) odpowiadającego za transport składników odżywczych do mięśni. Dochodzi wówczas do rozszerzenia światła naczyń krwionośnych, co prowadzi do łatwiejszego transportu ważnych związków dla metabolizmu mięśni.

Także arginina odpowiedzialna jest za produkcję innych ważnych dla organizmu związków. Poprzez wspomaganie mięśni gładkich poprawia krążenie oraz zapobiega występowaniu nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca. Ponadto u mężczyzn wspomaga funkcje płciowe, na przykład w przypadku zaburzeń wzwodu. Jest jednym ze związków niezbędnych w produkcji nasienia, dlatego suplementacja tym związkiem pozwala na utrzymanie odpowiedniej ilości plemników w nasieniu.

Właściwości argininy:

  • odpowiada za prawidłową pracę mięśni

  • wspomaga regenerację po treningach

  • bierze udział w syntezie insuliny i hormonu wzrostu

  • wspomaga prawidłowe działanie nerek

  • chroni układ sercowo-naczyniowy

  • wspiera funkcje płciowe u mężczyzn

  • bierze udział w przekształcaniu amoniaku w mocznik, dlatego wspiera działanie wątroby

  • poprawia syntezę kolagenu, dlatego przyspiesza gojenie się ran

Sposób użycia argininy

Argininę możemy dostarczać do organizmu przede wszystkim z użyciem odpowiednich suplementów diety. Zalecana dzienna dawka argininy to od 3 do 8 g w przypadku treningów fizycznych. Najlepsze efekty można uzyskać przy stosowaniu argininy przed treningami albo przed snem.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes