Kozieradka pospolita czy lekarska (Trigonella foenum-graecum L.) jest rośliną zielną, która zaliczana jest do rodziny bobowatych. Nazywana jest również greckim sianem, fenegryką, koniczyną grecką czy bożą trawką. Początkowo występowała ona głównie na obszarze Azji oraz Europy Wschodniej, ale obecnie rozpowszechniona jest też w innych obszarach. Spotykana jest także w Polsce. To roślina jednoroczna, która kwitnie w czerwcu i lipcu. Ma wtedy dość nieprzyjemny, mdły zapach.
Jak działa kozieradka?
Przede wszystkim kozieradka stosowana jest jako surowiec zielarski. Jest pomocna przy chorobach układu pokarmowego, ponieważ powoduje obniżanie poziomu cukru we krwi, jako że opóźnia wchłanianie węglowodanów i tym samym spowalnia transport glukozy. Obniża ciśnienie krwi ze względu na obecność błonnika. Również posiada właściwości wykrztuśne, stosowana jest przy stanach zapalnych, infekcjach. Dobrze radzi sobie też ze zmianami skórnymi, zmiękczając skórę.
Posiada duże ilości krzemu, żelaza oraz selenu. Posiada duże ilości śluzów polisacharydowych, działając osłonowo na przewód pokarmowy, wspomagając usuwanie drobnoustrojów z dróg moczowych i alergenów z systemu oddechowego. Posiada też właściwości żółciopędne, moczopędne, rozkurczowe, pobudza działanie układu pokarmowego. Za sprawą zawartości choliny, betainy, sitosterolu oraz fosfolipidów wspomaga prace serca i układu krążenia, zmniejszając ilość lipidów. Nasiona kozieradki potrafią zmniejszać poziom cukrów we krwi. Jest też naturalnym aktywatorem procesów produkcji krwinek. Ponadto uznawana jest za skuteczną w walce z wypadającymi włosami.
Właściwości kozieradki:
-
działa osłaniająco i przeciwzapalnie
-
zmniejsza poziom cukru i cholesterolu we krwi
-
wspomaga działanie układu pokarmowego
-
pobudza tworzenie się krwinek
-
wzmacnia organizm
Sposób użycia kozieradki
Zalecane użycie kozieradki do to 6 g na dobę doustnie. W przypadku ciepłych okładów poleca się zalanie 50 g surowca szklanką wody i odczekanie poł godziny. Można stosować również napary z kozieradki.