Ornityna

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ornityna jest organicznym związkiem chemicznym, który zalicza się do α-aminokwasów, ale nie należy ona do grupy aminokwasów budujących białka. Pełni ważną rolę w mocznikowym cyklu Krebsa, który nazywany jest również cyklem ornitynowym. Tworzy się z argininy pod wpływem enzymów. Jest to związek syntetyzowany w organizmie, ale również może być on dostarczany do niego z użyciem suplementów diety.

Jak działa ornityna?

Prekursorem ornityny jest arginina – ornityna powstaje wówczas wraz z mocznikiem. Bierze udział w cyklu mocznikowym z argininą oraz l-cytruliną. Wykorzystywana jest do syntezy mocznika, odpowiada za aktywację substratów do produkcji karbamidu. Dzięki zwiększeniu poziomu mocznika dochodzi do obniżenia ilości toksycznego amoniaku. Duża ilość amoniaku pojawia się w przypadku nadmiernego wysiłku, zaburzeń wątrobowych, dlatego ornityna chroni wątrobę. Stosowana jest między innymi w leczeniu stłuszczenia, marskości, stanów zapalnych wątroby.

Ornityna wspomaga też produkcję proliny, która jest niezbędna do wytwarzania kolagenu. Dzięki niemu skóra jest elastyczna, skraca się też czas gojenia ran i oparzeń. Możemy spotkać się też z informacjami, że ornityna wspomaga budowę beztłuszczowej masy mięśniowej i podnosi siłę, dlatego też jest ona stosowana przez sportowców chcących uzyskać lepsze wyniki treningowe.

Właściwości ornityny:

  • bierze udział w mocznikowym cyklu Krebsa

  • zwiększa wykorzystanie argininy w procesie syntetyzowania tlenku azotu

  • przyspiesza metabolizm tłuszczu

  • wzmaga działanie insuliny

  • wspomaga regenerację wątroby

  • pobudza organizm do produkcji hormonu wzrostu

  • wspomaga procesy odchudzania

Sposób użycia ornityny

Ornityna jest składnikiem wielu preparatów, między innymi suplementów diety, leków wspomagających działanie wątroby, odżywek potreningowych. Szacowana dawka ornityny to od 200 do 1500 mg na dobę, ale może ona być wyższa w celach leczniczych. Zaleca się suplementowanie ornityny przed pierwszym posiłkiem albo na godzinę przed wysiłkiem fizycznym. Dobre efekty daje suplementowanie ornityny wraz z argininą, cytruliną, glutaminą.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes