Quinoa – komosa ryżowa

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Komosa ryżowa (Chenopodium quinoa Willd.) jest rośliną jednoroczną, która jest uprawiana tradycyjnie w Ameryce Północnej. Szacuje się, że quinoa uprawiana jest na tych terenach już od 3-5 tysięcy lat. Stanowiła podstawę diety Inków. Wykorzystywana jest w wielu daniach, jest bogata w minerały i błonnik. Dobrze nadaje się jako zamiennik ziemniaków lub ryżu.

Jak działa quinoa – komosa ryżowa?

Po zebraniu nasiona komosy ryżowej są specjalnie obrabiane. Ma ton a celu usunięcie z nich saponin, które nadają im gorzki smak. Ta goryczka również jest formą ochrony dla rośliny, dlatego jej uprawa nie jest trudna. Po ugotowaniu nasiona komosy zawierają 21% węglowodanów, 4% białka oraz 2% tłuszczu. Quinoa nie zawiera glutenu i jest produktem lekkostrawnym.

Spożywanie komosy ryżowej posiada pozytywny wpływ na zdrowie. Zawiera duże ilości flawonoidów, które mają właściwości przeciwutleniające. Znajdujące się w niej związki także mają działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, antywirusowe oraz antydepresyjne. Ze względu na dużą ilość błonnika quinoa wspomaga również odchudzanie oraz obniża poziom cholesterolu we krwi. Stosowana jest jako źródło białka – zawiera między innymi lizynę, która w zbożach jest rzadka. Także posiada niski indeks glikemiczny. Istnieją też doniesienia, że jest dobra dla osób mających cukrzycę typu 2 – normalizuje poziom cukru i insuliny.

Właściwości komosy ryżowej:

  • jest źródłem pełnowartościowego białka

  • pomaga zapobiegać miażdżycy

  • polecana jest dla osób uczulonych na gluten i chorych na celiakię

  • pomaga osobom z cukrzycą

  • sprawdza się przy odchudzaniu

  • reguluje działanie układu pokarmowego

  • wykazuje działanie przeciwnowotworowe

  • wspiera działonie układu odpornościowego

Sposób użycia quinoa – komosa ryżowa

Komosa ryżowa ma lekko słodkawy smak i dobrze sprawdza się z różnymi daniami, na przykład z sosami, warzywami, mięsami, zupami. Ziarna możemy gotować, ale możemy też zakupić je jako prażone i dodawać je do musli. Przed gotowaniem ziarna powinniśmy wypłukać i gotować przez około 10-15 minut w proporcjach 1 szklanka komosy i 2 szklanki wody.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes