Witamina B9 – kwas foliowy

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Witamina B9, która znana jest szerzej jako kwas foliowy, jest organicznym związkiem, którego nazwa pochodzi od słowa „folium”, czyli liść. W organizmie człowieka syntetyzowany jest on przez bakterie jelitowe, ale w określonych sytuacjach zalecane jest również jego suplementowanie. Dotyczy to w szczególności kobiet planujących ciążę oraz będących już w ciąży, ponieważ kwas foliowy zapobiega wadom wrodzonym płodu.

Jak działa witamina B9?

Kwas foliowy odpowiedzialny jest za regulowanie wzrostu oraz działania komórek. Wpływa na działanie układu nerwowego oraz mózgu, wpływając na dobre samopoczucie. U płodu zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej, a także ma wpływ na rozwój noworodków, uczestnicząc w procesach przekazywania cech dziedzicznych komórek i regulując ich podział. Również wspiera działanie układu pokarmowego, pomagając w tworzeniu się soku żołądkowego, wspiera działanie jelit i wątroby. Pobudza procesy krwiotwórcze. U kobiet zmniejsza ryzyko powstania raka macicy.

Gdy dochodzi do niedoboru kwasu foliowego, może pojawić się niedokrwistość megaloblastyczna (makrocytowa), uczucie nadmiernego zmęczenia, problemy z koncentracją, lęki, nadmierna drażliwość, bezdenność, problemy z pamięcią. Braki mogą objawiać się też jako zaburzenia w trawieniu, stany zapalne błony śluzowej warg i języka. U dzieci brak kwasu foliowego może prowadzić do zahamowania wzrostu.

Właściwości witaminy B9:

  • wspiera syntezę kwasów nukleinowych, które tworzą DNA

  • odpowiada za wzrost i działanie komórek

  • wspiera procesy krwiotwórcze, zmniejszając ryzyko wystąpienia anemii

  • ma duże znaczenie dla układu nerwowego, także u płodu

  • wpływa na poziom homocysteiny

Sposób użycia witaminy B9

Kwas foliowy dostępny jest przede wszystkim w ciemnozielonych warzywach, produktach pełnoziarnistych, nasionach roślin strączkowych, także w owocach. Dostępne są też liczne preparaty witaminowe z kwasem foliowym.

Zapotrzebowanie na kwas foliowy u mężczyzn i kobiet znajduje się na poziomie 400 mcg dziennie. U kobiet w ciąży zapotrzebowanie wzrasta i wynosi 600 mcg. Lekarze zalecają suplementację kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes