Wafle z masą kajmakową bez cukru

0
Wafle z masą kajmakową bez cukru
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pamiętasz, jak za dzieciaka robiło się w szkole na zpt-ach* wafle przekładane masą krówkową? 🥰
Mamy dla ciebie ich bezcukrową wersję, pysznie kremową, sycącą i aromatyczną.

Do przełożenia 4 wafli użyliśmy
👉 30g prześwietnego kajmaku bez dodatku cukru Polska Krówka (nowość w Guiltfree, jeśli jeszcze nie znasz to zrób sobie prezent i kup go!) i
👉 40g proteinowej ricotty Granarolo zmieszanej z
👉 15g PB2 (dostawa PB2 2h temu wjechała do Guiltfree🔥) plus kilka kropli aromatu Funky Flavors Sweet White Chocolate & Salted Caramel .

Ta ricotta nie jest proteinowym mocarzem i ma tylko ciut więcej białka niż tradycyjna (na stories wrzucimy makrosy), ale jest jednym z mniej kalorycznych serów tego rodzaju (<100kcal/100g), jest słodka, kremowa i niewodnista, świetnie sprawdza się do deserów, ogólnie jest warta polecenia 👌

Jako aromatu użyliśmy FF White Choc Salted Caramel, znakomicie sparował ze sobą smak masła orzechowego, kajmaku i śmietankowej ricotty – wiele innych aromatów też się tu dobrze sprawdzi, a zamiast PB2 można użyć odżywki białkowej. Całość posypaliśmy twixową posypką, można użyć np. kakao.

Taki przekładaniec ma około 2 razy mniej kalorii niż tradycyjna krajanka, a przy tym nie zawiera tłuszczu, cukru, za to dostarcza dożynkowej ilości sycącego białka – to idealna słodka przekąska na redukcyjnego słodyczowego głoda!

* Zajęcia Praktyczno – Techniczne 😀

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes