Lody Czekorańcza – Ninja Creami krok po kroku

0
Lody Czekorańcza – Ninja Creami krok po kroku
1.00 avg. rating (45% score) - 1 vote

Lody Ninja Creami krok – po – kroku

Dziś kolejne lody z wykorzystaniem Müllermilch! Tym razem połączenie czekolady z pomarańczą, czyli Czekorańcza!

Lody mają ponad 500kcal i 48g białka w pincie. 

Lody Czekorańcza – Składniki:

🍊szejk Müllermilch czekolada- pomarańcza 🍊40g izolatu czekoladowego Extend i 

🍊kilka kropli aromatu Funky Flavors Sweet Captain Sparrow’s Quest [autoreklama], który jest bardzo chwalonym połączeniem ciemnej czekolady, gorzkiej pomarańczy i rumu. Z uwagi na tajemniczą nazwę nie jest bestsellerem, ale ci, którzy podjęli ryzyko zakupu w ciemno, bardzo go sobie chwalą.

Konsystencja lodów – top, idealna. Smak – bardzo dobry, ale nie wart kaloryczności. Na plus, że nie czuć niskiej zawartości tłuszczu – to zasługa dodatku 1g gumy celulozowej (to górna granica, więcej przy  tym składzie byłoby za dużo).

Ostatnio grono obserwatorów mocno się powiększyło i nie każdy wie z czym to się je, tutaj opisane są wszystkie etapy robienia lodów. Krok po kroku!

1️⃣ Zmieszaj składniki w temperaturze pokojowej – jestem zwolenniczką blendoeania, lub użycia co najmniej trzepaczki 

2️⃣ Powierzchnia musi być gładka z wierzchu, bez wystających elementów typu owoce. Wewnątrz pojemnika masa ma być zwarta, bez pustych przestrzeni  – więc jeśli używasz całych owoców, to muszą być zanurzone i otoczone płynem.

3️⃣ Zamróź. Producent nakazuje 24h, ja czasem mrożę krócej, ale robię to na własną odpowiedzialność i nie rekomenduję innym

4️⃣ Wyjmij lody przed spinowaniem na 15-20 min wcześniej LUB obmyj kubek z zewnątrz bardzo ciepłą wodą ALBO wstaw do mikrofali na 15 sekund

5️⃣  Wybierz program. Jeśli w twojej mieszance jest mało cukru i/ lub mało tłuszczu, to najprawdopodobniej dobrą opcją jest program Lite (Light)

6️⃣ Jeśli po pierwszym programie lody są suche, piaskowe, sypkie, kuleczkowe – potrzebny jest respin, czyli ponowne kręcenie na wysokich obrotach. Możesz dodać na tym etapie 1-2 Ł mleka, z czasem będzie to intuicyjne

Tyle podstaw.

1.00 avg. rating (45% score) - 1 vote