Mirakulina (ekstrakt synsepala słodkiego) – magiczny słodzik inny niż wszystkie

0
Mirakulina (ekstrakt synsepala słodkiego) – magiczny słodzik inny niż wszystkie
5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote

Mirakulina to kolejny słodka z substancji z kategorii słodkich białek – a konkretnie glikoproteid – o szczególnym działaniu, któremu warto się przyjrzeć.

Synsepal słodki (Synsepalum dulcificum) to gatunek rośliny z rodziny sączyńcowatych  występujący oryginalnie w krajach Afryki Zachodniej, a komercyjnie uprawiany obecnie w Tajlandii, na Tajwanie, w Ghanie i Stanach Zjednoczonych (głównie na Florydzie).  Synsepal to krzew lub niewielkie drzewo o wiecznie zielonych liściach, który kwitnąc kilka razy w roku rodzi  małe, owalnie spłaszczone czerwone owoce podobne do jagód lub owoców dzikiej róży, z pojedynczym nasionkiem wielkości ziarenka kawy.

Rosnące w wilgotnych dolinach Afryki Zachodniej magiczne drzewko było przez tysiące lat wykorzystywane w kuchni tubylców, zanim zostało odkryte przez Europejczyków w 1725 r. Na zlecenie francuskiego króla kartograf Reynaud des Marchais obserwował zachowania miejscowej ludności prawdopodobnie z obszaru obecnego Beninu i zanotował, że przed każdym posiłkiem spożywają małe czerwone jagody – stąd już tylko mały krok dzielił go od odkrycia niezwykłych właściwości magicznych owoców.

Działanie mirakuliny

Jagody synsepala zawierają szczególny glikoproteid, mirakulinę właśnie, który zmienia odczucia smakowe -po rozprowadzeniu na języku zmiażdżonego owocu jedzenie kwaśnych potraw takich jak cytryny, kwaśna śmietana, czy nawet ocet daje odczucie jedzenia czegoś słodkiego, stąd anglojęzyczne określenie mircale fruit czyli cudowny owoc i pochodząca od niego nazwa mirakulina.

Mirakulina to połączenie cukrów i białek, które blokując kubki smakowe na języku maskuje kwaśny smak i gorzki zwiększając de facto odczuwanie słodkiego smaku – działa więc inaczej niż inne słodziki, które same w sobie są słodkie.

Mirakulina nie jest słodka, wręcz przeciwnie, sama w sobie jest kwaśna, ale modyfikuje działanie receptorów smakowych.

Działanie mirakuliny modyfikujące doznania smakowe trwa nawet do 2 godzin.

Na rynku można kupić szemranej legalności tabletki, gumy i cukierki z mirakuliną – sprzedawcy obiecują dobrą zabawę i proponują wykorzystywanie właściwości mirakuliny np. podczas… zabaw seksualnych 🙂

W Afryce Zachodniej w zależności od obszaru mirakulina jest nazywana  agbayuntaamiasaa, i ledidi, proces jest pozyskiwania z owoców jest kosztowny i długotrwały, a sam owoc jest wrażliwego i podatny na psucie, co powoduje niewielką dostępność tej substancji.

Zalety mirakuliny

  • zmienia nieprzyjemne odczucia smakowe w słodkie – słodko smakują potrawy kwaśne, a nawet gorzkie, a sos tabasco, czosnek czy chilli słodyczą przebijają lukrowanego pączka
  • ułatwia pohamowanie zachcianek na słodycze w czasie diety
  • pomocny dla diabetyków i osób na diecie restrykcyjnie ograniczającej cukier i węglowodany
  • ma zastosowanie w stanach chorobowych, w których występują zaburzenia łaknienia lub chorobowe zmiany odczuwania smaków na nieprzyjemne

Jak dotąd nie stwierdzono skutków ubocznych stosowania mirakuliny, nie jest jednak ona oficjalnie dopuszczona do stosowania w żywności na terenie Unii Europejskiej.

5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote