Mirakulina (ekstrakt synsepala słodkiego) – magiczny słodzik inny niż wszystkie

0
Mirakulina (ekstrakt synsepala słodkiego) – magiczny słodzik inny niż wszystkie
5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote

Mirakulina to kolejny słodka z substancji z kategorii słodkich białek – a konkretnie glikoproteid – o szczególnym działaniu, któremu warto się przyjrzeć.

Synsepal słodki (Synsepalum dulcificum) to gatunek rośliny z rodziny sączyńcowatych  występujący oryginalnie w krajach Afryki Zachodniej, a komercyjnie uprawiany obecnie w Tajlandii, na Tajwanie, w Ghanie i Stanach Zjednoczonych (głównie na Florydzie).  Synsepal to krzew lub niewielkie drzewo o wiecznie zielonych liściach, który kwitnąc kilka razy w roku rodzi  małe, owalnie spłaszczone czerwone owoce podobne do jagód lub owoców dzikiej róży, z pojedynczym nasionkiem wielkości ziarenka kawy.

Rosnące w wilgotnych dolinach Afryki Zachodniej magiczne drzewko było przez tysiące lat wykorzystywane w kuchni tubylców, zanim zostało odkryte przez Europejczyków w 1725 r. Na zlecenie francuskiego króla kartograf Reynaud des Marchais obserwował zachowania miejscowej ludności prawdopodobnie z obszaru obecnego Beninu i zanotował, że przed każdym posiłkiem spożywają małe czerwone jagody – stąd już tylko mały krok dzielił go od odkrycia niezwykłych właściwości magicznych owoców.

Działanie mirakuliny

Jagody synsepala zawierają szczególny glikoproteid, mirakulinę właśnie, który zmienia odczucia smakowe -po rozprowadzeniu na języku zmiażdżonego owocu jedzenie kwaśnych potraw takich jak cytryny, kwaśna śmietana, czy nawet ocet daje odczucie jedzenia czegoś słodkiego, stąd anglojęzyczne określenie miracle fruit czyli cudowny owoc i pochodząca od niego nazwa mirakulina.

Mirakulina to połączenie cukrów i białek, które blokując kubki smakowe na języku maskuje kwaśny smak i gorzki zwiększając de facto odczuwanie słodkiego smaku – działa więc inaczej niż inne słodziki, które same w sobie są słodkie.

Mirakulina nie jest słodka, wręcz przeciwnie, sama w sobie jest kwaśna, ale modyfikuje działanie receptorów smakowych.

Działanie mirakuliny modyfikujące doznania smakowe trwa nawet do 2 godzin.

Na rynku można kupić już od kilku lat tabletki, gumy i cukierki z mirakuliną – sprzedawcy obiecują dobrą zabawę i proponują wykorzystywanie właściwości mirakuliny np. podczas… zabaw seksualnych 🙂

W Afryce Zachodniej w zależności od obszaru mirakulina jest nazywana  agbayuntaamiasaa, i ledidi, proces jest pozyskiwania z owoców jest kosztowny i długotrwały, a sam owoc jest wrażliwego i podatny na psucie, co powoduje niewielką dostępność tej substancji.

Zalety mirakuliny

  • zmienia nieprzyjemne odczucia smakowe w słodkie – słodko smakują potrawy kwaśne, a nawet gorzkie, a sos tabasco, czosnek czy chilli słodyczą przebijają lukrowanego pączka
  • ułatwia pohamowanie zachcianek na słodycze w czasie diety
  • pomocny dla diabetyków i osób na diecie restrykcyjnie ograniczającej cukier i węglowodany
  • ma zastosowanie w stanach chorobowych, w których występują zaburzenia łaknienia lub chorobowe zmiany odczuwania smaków na nieprzyjemne

Jak dotąd nie stwierdzono skutków ubocznych stosowania mirakuliny, nie jest jednak ona oficjalnie dopuszczona do stosowania w żywności na terenie Unii Europejskiej.*

* Aktualizacja stanu prawnego dotyczącego mirakuliny:

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1974 z dnia 12 listopada 2021 r. (pełen tekst rozporządzenia w języku polskim) zaakceptowało suszone owoce synespala jako zw. nową żywność (novelty food) przyznając hiszpańskiej firmie Medicinal Gardens S.L. na okres do 5. grudnia 2026 r. wyłączność na terenie Unii Europejskiej na sprzedaż tego produktu / składnika. Po upływie tego okresu, o ile nie zostanie przedłużony, wszyscy producenci w Unii Europejskiej będą mogli sprowadzać spoza jej obszaru te suszone owoce. Co ciekawe, rozporządzenie nadaje suszonemu synespalowi (a konkretnie: zmielonemu na proszek makuchowi z poddanych liofilizacji miąższu i skórki pozbawionych pestki owoców Synsepalum dulcificum (Schumach. & Thonn.) Daniell, które należą do rodziny Sapotaceae.) status suplementu, a nie substancji słodzącej, określając poziom dziennego maksymalnego spożycia mirakuliny dla osoby dorosłej jako 0,7 g/dzień – mirakulina stanowi do 2,5% masy suszu z synespala, co oznacza, że bezpieczna granica dziennego spożycia czystej mirakuliny została ustanowiona na poziomie 1,75mg.

5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote