Jak policzyć kaloryczność lodów w 100g?

0
Jak policzyć kaloryczność lodów w 100g?
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Jeśli zdarzyło ci się trafić na lody, na opakowaniu których wartości odżywcze były podane tylko w przeliczeniu na 100ml i nie wiesz jak z tego wyciągnąć informacje o tym ile kalorii mają dane lody w 100g, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Coraz więcej producentów, szczególnie fit lodów bez cukru i lodów proteinowych, podaje wartości odżywcze i w 100ml, i w 100g – bo wiedzą, że to jest ważna informacja dla konsumentów, zwłaszcza lodów z kategorii żywności funkcjonalnej – tu pochwalić trzeba np. lidlowe lody Gelatelli czy lody Willisch (nie tylko te bez cukru). Niektórzy producenci chętnie jednak podają wciąż tylko makrosy w 100ml – dlaczego? Bo te wartości są dużo niższe niż w 100g i bardziej przyciągają klientów! Im bardziej napuszone lody, tym większa różnica pomiędzy wartościami odżywczymi w 100g i w 100ml i tym łatwiej 'złapać’ szukającego niskokalorycznych lodów klienta na często tylko pozornie lekkie lody.

Jak przeliczyć kaloryczność lodów ze 100ml na 100g?

Mamy 2 scenariusze – na zdjęciach pokazujemy konkretne przypadki

Przypadek A: Znasz kaloryczność w 100ml i wiesz ile waży 100ml lodów

Jeśli producent podaje na opakowaniu i masę i objętość, to do przeliczenia kaloryczności i pozostałych wartości odżywczych wystarczy proporcja między tymi liczbami. Aby ją obliczyć podziel całkowitą objętość (np. 500ml) przez całkowitą masę podaną na opakowaniu (np. 375g). Następnie pomnóż przez otrzymany wynik wartości odżywcze w 100ml aby otrzymać wartości odżywcze w 100g – czyli takie, z których możesz skorzystać ważąc porcję lodów na wadze kuchennej.

Im wyższy współczynnik, tym bardziej rozdmuchane powietrzem są lody i tym bardziej kaloryczność w 100g będzie się różnić od kaloryczności w 100ml. Jak widać na kolejnych slajdach ten współczynnik w różnych rodzajach lodów jest bardzo różny, np. lody proteinowe Gelatelli są dość mocno napowietrzone, a lody Willisch niemal wcale, bo blisko im gęstością do wody – to nie jest ani wada, ani zaleta, kwestia osobistych preferencji.

Przypadek B: Znasz kaloryczność w 100ml, ale nie wiesz ile waży 100ml lodów

Zważ całe pudełko lodów z zawartością, odejmij około 20g (szacunkowa masa pudełka), a dalej postępuj tak jak w przypadku A. Jeśli opakowanie lodów jest już nadjedzone i nie masz jak zważyć całości, oszacuj jaka część % zawartości pozostała w pudełku.

Udało się wam upolować proteinowe lody-widmo w Lidlowych lodówkach? Od wczoraj w wybranych sklepach do złapania nowa partia tych skarbów, który smak jest waszym ulubionym i jak je oceniacie w stosunku do Breyer’s?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes