Solony Karmel. Dlaczego smakuje tak nieziemsko?

1
Solony Karmel. Dlaczego smakuje tak nieziemsko?
1.00 avg. rating (45% score) - 1 vote

solony karmel smakuje jeszcze lepiej

Hej! Pamiętasz gdy dwa lata temu świat fitness zachwycał się Oreo? Wszystko było Oreo, smak „Cookies & Cream”, przedstawiany na ilustracjach jako dwa okrągłe ciasteczka połączone puszystym białym kremem odchodzi jednak w zapomnienie. Absolutnym hitem ostatniego roku jest smak Solonego Karmelu! Dlaczego świat oszalał na punkcie tego na pozór postrzelonego połączenia smaków?

muscle milk salted carame, jeden z najsmaczniejszych batonów proteinowych
Baton Muscle Milk o smaku solonego karmelu

Okazuje się, że odpowiadają za to receptory znajdujące się na Twoim języku (i nie tylko Twoim). Kubeczki smakowe pokryte są tysiącami komórek smakowych, które odbierają jeden z pięciu podstawowych smaków (słodki, słony, gorzki, kwaśny i umami). O tym, że komórki te przekazują informację o odczuwanym smaku do mózgu naukowcy wiedzą już od dawna ale niedawno odkryto coś jeszcze. Dowiedziono, że na języku znajdują się szczególne receptory smaku (tzw. SGLT 1), które wysyłają impuls do mózgu o odczuwanej słodyczy jedynie w obecności sodu.
A sód znajduje się…

gorąca czekolada light solony karmek
Gorąca Czekolada Light marki Options o smaku Salted Caramel

No właśnie w soli!. Dlatego też gdy raczysz się słodko-słonym deserem, przyjemność odczuwana w związku ze słodkim smakiem dostaje dodatkowego kopa dzięki aktywującym się przy obecności soli receptorom SGLT. Dla unikających cukru dobra informacja jest taka, że bez względu na to skąd pochodzi słodycz (z cukru, słodzika, polioli) słodko-słone kombo zawsze działa. Jeśli więc potrzebujesz solidnej smakowej nagrody za dzielne trzymanie się diety celuj w smak słonego karmelu. Twój mózg oszaleje ze szczęścia!

największy wybór produktów light o smaku salted caramel
Syropy bez kalorii o smaku Solonego Karmelu, odżywki białkowe, ciastka light…

Krótko ale na temat 🙂 Sólcie Słodycze!

Janek P.

1.00 avg. rating (45% score) - 1 vote