Jak policzyć kaloryczność chińskiej zupki i ile kcal ma sam makaron?

0
Jak policzyć kaloryczność chińskiej zupki i ile kcal ma sam makaron?
3.37 avg. rating (67% score) - 41 votes

Kaloryczność dań typu 'chińska zupka’ jest owiana mitami i tajemnicą. Producenci prześcigają się w pomysłach na to jak nas zamotać w tabelach makrosów podając wartości na 100g gotowego produktu i w efekcie niestety nie brak osób, które wierzą, że cała paczka vifonka ma 80kcal 🙉 Będę okrutnie szczera: nie ma 🤷‍♀️ Mało tego, tak chętnie wyjadany solo blok makaronu to nie zwykły makaron – jest tak smaczny, bo jest tłusty! De facto bliżej mu do chipsów niż do włoskiej pasty😉 – makaron typu ramen jest nasączany w oleju palmowym, zawiera blisko 25% tłuszczu i jest o prawie 1/3 bardziej kaloryczny niż zwykły makaron😭😭 Kaloryczność makaronu instant jest tylko trochę niższa niż czekolady!

Makaron instant ramen vs. zwykły makaron  porównanie wartości odżywczych w 100g suchego makaronu

100g suchego makaronu instant ramen100g suchego tradycyjnego makaronu
kcal449kcal353kcal
tłuszcze23g2g
tłuszcze nasycone8g0,5g
węglowodany57,8g71,2g
cukry2g3,5g
białko8g12g
sól4,6g0,005g

Kaloryczność makaronów poszczególnych producentów nie będzie identyczna, ale wartości będą zbliżone, bo narzuca je proces technologiczny i ograniczenia prawne – makaron instant musi mieć 8-12% białka, bo przy wyższej zawartości białka będzie się kruszyć, wiele krajów, w tym przede wszystkim USA, wprowadza ograniczenia dotyczące zawartości tłuszczu w makaronie instant więc dostosowując się do tych wymogów producenci trzymają poziom tłuszczu w przedziale 20-25% masy suchego makaronu. Na uwagę zasługuje również alarmująca różnica w zawartości soli – o ile zwykły makaron jest jej praktycznie pozbawiony, o tyle porcja makaronu instant z jednej paczki dostarcza więcej soli niż wynosi całodzienny maksymalny limit spożycia osoby dorosłej.

Jak policzyć kaloryczność chińskiej zupki?

W zależności od tego jaka jest polityka producenta na opakowaniu znajdziemy albo wartości odżywcze całego dania (takie dane podaje np. Knorr)…

Knorr stosuje przejrzyste podejście do prezentowania wartości odżywczych chińskich zupek i dań instant – nie ma wątpliwości co do tego ile kalorii ma cała porcja dania

…albo wartości odżywcze w 100g gotowego dania, co dla wielu osób stanowi wyzwanie matematyczne nie do przeskoczenia – taką politykę utrudniania życia stosuje Vifon cynicznie żerując na osobach, które mają problem z policzeniem wartości odżywczych całego dania.

Vifon podaje wartości odżywcze zupek błyskawicznych w 100g gotowego produktu wprowadzając wiele osób w konsternację – bo skoro woda ma 0kcal, to dlaczego jej dodanie ma zwiększać kaloryczność dania? Kaloryczność dania pozostaje oczywiście bez zmian, zmienia się natomiast jego masa i objętość. Znając masę wody, której dodanie producent sugeruje w instrukcji, możemy wyliczyć całkowitą kaloryczność całego dania. Nie jest to matematycznie trudne, ale wyłapanie na czym polega podstęp producenta wymaga czujności.

Znając całkowitą masę gotowego dania, która wynosi 465g (masa wody, w tym wypadku to 400ml = 400g oraz masa zawartości opakowania czyli 65g), możemy policzyć kaloryczność całej zupki błyskawicznej mnożąc przez 4,65 każdą z wartości podanych na opakowaniu przez producenta.

Wyliczenie wartości odżywczych gotowego dania Vifon o smaku serowym

Jak policzyć kaloryczność makaronu z zupki błyskawicznej

Kluczową informacją jest zawartość makaronu – producent ma obowiązek podać zawartość procentową makaronu i przypraw. Wiedząc jaka jest całkowita masa produktu i ile procent zawartości stanowi makaron oraz znając wartości odżywcze w 100g suchego makaronu ramen instant podane na początku wpisu możemy dokładnie policzyć ile kalorii ma dana porcja makaronu.

Kaloryczność makaronu Vifon w porcji na podstawie dania o smaku serowym

Ile kalorii ma saszetka przyprawowa zupki błyskawicznej?

Wyliczenie kaloryczności i wartości odżywczych saszetki przyprawowej to bułka z masłem – wystarczy odjąć kaloryczność makaronu od kaloryczności całego dania. Na tej podstawie możemy stwierdzić, że kaloryczność saszetki Vifon jest zaskakująco niska, większość kalorii tego konkretnego dania błyskawicznego stanowi tłusty makaron ramen.

O ile jednak poszczególne makarony niespecjalnie różnią się miedzy sobą wartościami odżywczymi, o tyle różnice w kaloryczności saszetek przyprawowych mogą być naprawdę duże!

Na powyższym przykładzie widać jak bardzo różni się między sobą skład i wartości odżywcze magicznej saszetki na podstawie dwóch pozornie podobnych produktów czyli zupki błyskawicznej Vifon o smaku serowym i Knor Nudle Ser w ziołach – o ile Vifonowy mix przypraw to głównie cukier i jego różne odmiany, o tyle saszetka Knorra dostarcza nam głównie różnych postaci tłuszczu. Jedno pozostaje niezmienne: lepiej nie traktować tego typu produktów jako częstej bazy posiłków 🤪 Tym, którzy przepadają za smakiem zupki chińskiej ale nie mieści im się w makro polecamy trik👉 zmieszaj zawartość saszetki z makaronem shirataki i posyp płatkami drożdżowymi, smak i sytość są porównywalne i będziesz 250kcal do przodu!

3.37 avg. rating (67% score) - 41 votes