Najlepsze niskokaloryczne margaryny do 300kcal – czyli co zamiast masła na redukcji?

0
Najlepsze niskokaloryczne margaryny do 300kcal – czyli co zamiast masła na redukcji?
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dobrej jakości miękka margaryna (miękka! to ważne!) jest zdrowszym wyborem niż masło – które dla większości osób wygrywa smakiem. Podpowiadamy wam z jakich margaryn light najczęściej korzystamy w kuchni Guiltfree – sprawdzają się zarówno do smarowania pieczywa, jak i dodatek do ciast.

  1. Naszym podstawowym masłopodobnym tłuszczem jest margaryna Flora Light – wegańska, bezlaktozowa, o zawartości tłuszczu 28%, ma bardzo dobry skład i niską kaloryczność, tylko 280kcal w 100g. Składniki: woda, oleje roślinne (słonecznikowy (13%), rzepakowy (6%), lniany (5%), palmowy), sól (0,4%), emulgatory (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), naturalny aromat, witaminy a i d.
  2. Jeśli akurat nie uda się nam jej złapać, wybieramy wegańską margarynę niskotłuszczową ProActive, ale uwaga, tu pułapka, ta margaryna ma wariant 70% tluszczu o wysokiej kaloryczności, i 35% tłuszczu o niskiej kaloryczności 314kcal w 100g, opakowania niemal się od siebie nie różnią i łatwo się naciąć! Składniki: woda, oleje roślinne (słonecznikowy, palmowy, lniany, rzepakowy), estry steroli roślinnych (11%), mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, lecytyna, aromaty, witaminy a i d.
  3. Najmniej kaloryczną margaryną jaką stosujemy jest dostępna wyłącznie w Kauflandzie margaryna niskotłuszczowa Benita 20% o skrajnie niskiej zawartości tłuszczu – tylko 20%, co przekłada się na kaloryczność 180kcal/100g. Ta margaryna świetnie sprawdza się jako dodatek do kruchego spodu do ciasta robiony z mielonych ciasteczek, które same w sobie mają często dość dużo kalorii i zależy nam na ograniczeniu dodatkowych kalorii z tłuszczu – trzeba jednak przyznać, że ma najgorszy skład z tych 3 margaryn i nie polecamy jej jako podstawowej alternatywy masła w diecie niskokalorycznej. Składniki: woda, oleje i tłuszcze roślinne {rzepakowy 13%, palmowy, kokosowy), sól 1%, emulgatory {mono- i di-glicerydy kwasów tłuszczowych, polirycynooleinian poligicerolu}, substancja konserwująca sorbinian potasu, regulator kwasowości kwas cytrynowy, aromat, przeciwutleniacz sól sodowa EDTA, barwnik karoteny, witaminy A i D. Składnikami budzącymi zastrzeżenia w tej margarynie są emulgator polirycynooleinian poligicerolu, przeciwutleniacz EDTA, dodatkowo ta margaryna jako jedyna zawiera substancję konserwującą i ma gorszy profil jakościowy tłuszczu – dwie pierwsze margaryny zawierają olej lniany, a Benita tylko rzepakowy, palmowy i kokosowy.

Margaryna to mieszanina tłuszczów o różnej temperaturze topnienia, margaryna light zawiera znaczny udział wody, co oznacza konieczność zastosowania emulgatorów czyli substancji wiążących w jednolitą konsystencję fazę tłuszczową i wodną – margaryna niekoniecznie musi mieć w sobie tłuszcze utwardzone czy przeestryfikowane, a dobra margaryna miękka niemal ich nie zawiera, polskie margaryny miękkie zawierają w sobie 0,13%-1,11% kwasów tłuszczowych typu trans (niezdrowych) – a masło dostarcza ich 2-3%. Jeśli chodzi o rodzaj tłuszczu margaryna składa się głównie z olei roślinnych (najczęściej głównym jest olej rzepakowy) i mniejszej ilości tłuszczu stałego (najczęściej palmowy lub kokosowy). W Polsce obowiązkowo wzmacnia się margarynę witaminą A i D, korzystnym zdrowotnie dodatkiem jest dodatek kwasów DHA i roślinnych estrów sterolu,  chociaż trzeba uczciwie podkreślić, że nie ma twardych dowodów iż suplementacja fitosteroli z margaryną zmniejsza zapadalność na choroby układu krążenia czy zmniejsza śmiertelność z ich przyczyny.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes