Melatonina

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Melatonina, która określana jest też hormonem snu, jest związkiem chemicznym będącym pochodną tryptofanu, jednego z aminokwasów białkowych. Produkowana jest przez szyszynkę i jest ona odpowiedzialna za pracę wewnętrznego zegara biologicznego u ssaków, który reguluje rytmy dobowe. Aktualnie możemy zakupić również suplementy diety zawierające syntetyczną melatoninę, które wskazane są dla osób mających trudności w zasypianiu.

Jak działa melatonina?

Wysokie stężenie melatoniny pomaga w zasypianiu. Gdy jest ciemno, wówczas ilość melatoniny jest najwyższa. Hamowanie wydzielania melatoniny ma miejsce w dobrze oświetlonych przestrzeniach. Wobec tego wtedy, gdy organizm w porze snu zostaje wyeksponowany na światło, wtedy następuje obniżenie syntezy melatoniny, dlatego nie chce się nam spać.

Oprócz szyszynki melatonina jest także syntetyzowana w układzie pokarmowym. Tam odpowiada za spowolnienie procesu trawienia żywności. Oprócz tego jest też silnym przeciwutleniaczem oraz powoduje prawidłowe działanie układu immunologicznego. Ponadto melatonina ma także działanie antygonadotropowe. Gdy dojdzie do uszkodzenia działania szyszynki u dzieci, wówczas rozpoczyna się u nich przedwczesne pokwitanie.

Właściwości melatoniny:

  • reguluje dobowy rytm, między innymi czuwania oraz snu

  • ma właściwości antyoksydacyjne

  • wspomaga odporność

  • poprawia ogólne samopoczucie

Sposób użycia melatoniny

U osób, u których występują zaburzenia snu, najczęściej pozom melatoniny jest obniżony. Wobec tego mają one trudności w zasypianiu. Również melatonina może pomagać osobom, które mają pracę zmianową, a także tym, które podróżują samolotami na znaczne odległości i narażone są na jet-lag.

Wówczas można zastosować melatoninę, która jest bezpieczniejsza i efektywniejsza niż zwykłe środki nasenne. Nie ma przy tym żadnych skutków ubocznych, na przykład nie powoduje wystąpienia spowolnionego refleksu. Nie zawsze jednak u każdego melatonina działa od razu lub też może nie dawać żadnych efektów, dlatego konieczne jest jej regularne stosowanie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes