Koenzym Q10

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Koenzym Q10, inaczej ubichinon to organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do chinonów. Występuje w mitochondriach komórek roślinnych i zwierzęcych. Jego zadaniem jest przede wszystkim przenoszenie elektronów w tak zwanym łańcuchu oddechowym – dostarcza tlen, chroni przed wolnymi rodnikami, wspomaga wytwarzanie energii. Wobec tego jest on niezbędną substancją do działania każdej komórki.

Jak działa koenzym Q10?

Koenzym Q10 pełni szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka już na poziomie komórkowym. Swoją popularność zawdzięcza jednak głównie obecności w kosmetykach oraz w suplementach diety jako składnik spowalniający procesy starzenia oraz odchudzanie. Ponadto rekomendowany jest on dla osób, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym i chcą zapobiegać rozwojowi chorób tego układu, na przykład nadciśnieniu, niewydolności krążenia.

Do niedoborów koenzymu Q10 może dojść w przypadku nieodpowiedniej diety. Wprawdzie organizm wytwarza niewielkie ilości tego związku, ale nie zawsze jest on wystarczający. Ponadto jego ilość w organizmie zaczyna zmniejszać się po 35. roku życia. Niedobory mogą dotknąć także osoby pracujące fizycznie, trenujące sporty, schorowane. W takich sytuacjach zalecana jest zmiana diety albo suplementacja koenzymem Q10.

Właściwości koenzymów Q10:

  • odpowiada za prawidłowe działanie komórek

  • wspiera metabolizm

  • stabilizuje poziom cukru

  • pomaga w odchudzaniu

  • wspomaga działanie układu sercowo-krążeniowego

  • ma właściwości antyoksydacyjne

  • spowalnia procesy starzenia się

Sposób użycia koenzymów Q10

Zalecana dobowa dawka dla organizmu człowieka to od 90 do 200 mg. Duże ilości koenzymu zawierają przede wszystkim takie produkty jak ryby – makrele, sardynki, łosoś, również serca i wątroba wołowa. Ponadto jest on dostępny w różnych olejach, brokułach, szpinaku i produktach pełnoziarnistych.

Jest to związek wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego jego ilość maleje w trakcie gotowania. Jego dobrym źródłem mogą być wobec tego nierafinowane oleje spożywane na zimno czy specjalne suplementy diety.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes