Owoce palmy sabałowej

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Palma sabałowa, inaczej bocznia piłkowana, Saw Palmetto (Serenoa repens) jest niewielką palmą dochodzącą do 2-3 metrów. Rośnie przede wszystkim w klimacie subtropikalnym południowo-wschodniej Ameryki Północnej. Roślina ta znana jest ze swoich owoców bogatych w kwasy tłuszczowe i fitosterole, z których przygotowuje się ekstrakt. Wspiera on przede wszystkim zdrowie prostaty oraz dróg moczowych u mężczyzn.

Jak działają owoce palmy sabałowej?

Owoce palmy sabałowej są używane w medycynie tradycyjnej. Mechanizm działania tej rośliny nie jest do końca potwierdzony. Badania wskazują, że może ona hamować aktywność 5-α-reduktazy – jest to enzym, który powoduje przekształcanie testosteronu w DHT. Podwyższona ilość hormonu DHT we krwi odpowiada za uciążliwe objawy u mężczyzn. Hormon ten powoduje przerost gruczołu krokowego, co przekłada się na trudniejsze oddawanie moczu, a także nadmierne wypadanie włosów.

Dodatkowo fitosterole znajdujące się w owocach palmy sabałowej zmniejszają wchłaniane cholesterolu w przewodzie pokarmowym oraz obniżają jego wytwarzanie w wątrobie. Dzięki temu nie tylko obniżają ryzyko miażdżycy, ale też zmniejszają produkcję DTH, jako że z cholesterolu produkowany jest testosteron.

Jednocześnie owoce palmy sabałowej są bezpieczne w zażywaniu dla człowieka i nie powodują skutków ubocznych. To powoduje, że suplementy diety zawierające ten właśnie ekstrakt rekomendowane są dla mężczyzn zarówno w celach profilaktycznych, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób gruczołu krokowego, jak i w jego lekkim przeroście, aby zminimalizować objawy.

Właściwości:

  • zmniejsza ryzyko powiększenia prostaty i wspomaga leczenie jej lekkiego przerostu

  • poprawia działanie układu moczowego

  • wspiera funkcjonowanie układu krążeniowego oraz serca

  • zmniejsza wypadanie włosów w przypadku łysienia androgenowego

Sposób użycia

W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę suplementów zawierających palmę sabałową. Są to głównie kompleksy przeznaczone dla mężczyzn, które wspierają prawidłowe działanie układu moczowego i prostaty. Jest składnikiem suplementów poprawiających stan włosów, skóry i paznokci. Także palma sabałowa, a dokładnie jej ekstrakt jest spotykana często w kosmetykach do włosów.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes