Wyciąg z cynamonu

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Cynamon przede wszystkim traktujemy jako przyprawa, ale również w medycynie tradycyjnej jest on uznawany za lek. Jest to prawdopodobnie jedna z najstarszych przypraw na całym świecie, ponieważ wzmianki na jej temat pochodzą już z okresu 2700 lat przed naszą erą – używany był w starożytnym Egipcie. Cynamon jest produkowany z wysuszonej kory cynamonowca. Możemy zakupić go w formie laseczek cynamonu, proszku, olejku cynamonowego, także jako wyciąg z cynamonu w kapsułkach.

Jak działa wyciąg z cynamonu?

Wyciąg z kory cynamonu posiada szereg pozytywnych właściwości na organizm człowieka. Jest przede wszystkim bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które chronią przed stresem oksydacyjnym w wyniku działania wonnych rodników. Wspomaga regulację poziomu cukru we krwi, dlatego ma też związek z tworzeniem się insuliny w trzustce, co przekłada się na zrównoważony metabolizm.

Ponadto cynamon wykazuje działanie antyseptyczne, czyli odkażające, niszcząc drobnoustroje na skórze i błonach śluzowych, oraz grzybobójcze. W medycynie naturalnej cynamon jest też używany jako wsparcie przy przeziębieniach, jako lek na biegunkę, przy dolegliwościach skórnych oraz zakłóceniach rytmu serca. Cynamon stosowany jest też w kosmetyce – poprawia krążenie, odżywia skórę, ujędrnia, dlatego wykorzystywany jest w zabiegach i kosmetykach wyszczuplających i antycellulitowych.

Właściwości wyciągu z cynamonu:

  • normalizuje poziom cukru we krwi, dlatego polecany jest dla diabetyków

  • poprawia wrażliwość insulinową komórek

  • wspomaga metabolizm

  • poprawia działanie układu pokarmowego

  • ma silne właściwości antyoksydacyjne

  • działa antyseptycznie i grzybobójczo

  • ma działanie rozgrzewające

Sposób użycia wyciągu z cynamonu

Wyciąg – ekstrakt z cynamonu możemy zakupić w formie łatwych w zażywaniu kapsułek. Zaleca się wtedy stosowanie od 250 mg do 750 mg ekstraktu z cynamonu dziennie. Możemy też doprawiać cynamonem różne potrawy.

Nie powinniśmy spożywać jednak zbyt dużych ilości cynamonu. Zjedzony w sporej dawce może wywołać poparzenia układu pokarmowego. Ponadto ze względu na pewną ilość kumaryny przy nadmiernym spożyciu wpływa toksycznie na nerki i wątrobę.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes