Witamina K

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Witaminą K określa się grupę związków chemicznych, do której zaliczana jest witamina K1, czyli fitomenadion, fitonation, filochinon i inne oraz witamina K2 – menachinon-6, farnochinon. Witamina ta otrzymywana jest też syntetycznie – powstaje wtedy witamina K3, czyli menadion. W organizmie człowieka pełni szeroką gamę funkcji, a przede wszystkim wpływa na krzepliwość krwi. Znajduje się w wielu warzywach oraz owocach, ale znajdziemy ją również w produktach pochodzenia zwierzęcego.

Jak działa witamina K?

Witamina K jest nierozpuszczalna w wodzie, ale rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego są one niezbędne do jej prawidłowego wchłaniania. Witamina K odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi wraz z witaminą H, dlatego przeciwdziała ona powstawaniu krwawień wewnętrznych oraz krwotoków. Obniża również ryzyko obfitych krwawień miesiączkowych. Także witamina K jest niezbędna do mineralizacji tkanek, dlatego jest ona ważna dla prawidłowego działania układu kostnego. U noworodków zapobiega wystąpieniu tak zwanej skazy krwotocznej.

Symptomy niedoborów witaminy K to przede wszystkim obfite miesiączki u kobiet, krwawienia z nosa, dziąseł, gorsza krzepliwość krwi, długie gojenie się ran. Na skórze łatwiej pojawiają się też sińce. Warto też wskazać, że zmniejszoną ilość witaminy K w organizmie może dawać przyjmowanie antybiotyków.

Właściwości witaminy K:

  • odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi

  • poprawia szybkość gojenia się ran

  • odgrywa rolę w gospodarce wapniowej

  • daje mocne i zdrowe kości i zęby

  • jest niezbędna dla niemowląt

Sposób użycia witaminy K

Witamina K wytwarzana jest w organizmie człowieka przez florę jelitową. Możemy też uzupełniać jej poziom poprzez odpowiednią dietę. Dostępna jest ona przede wszystkim w zielonych warzywach – szpinaku, brokułach, selerze zwyczajnym, ogórkach, sałacie, lucernie. Także spotykamy ją w awokado, jajkach, ziemniakach, serze, kalafiorze, kabaczkach, jogurcie, oleju sojowym, wątrobie.

Zalecana dawka witaminy K u dorosłych to 0,03 mg na kilogram masy ciała. U noworodków w pierwszej dobie życia dostarcza się 1-3 mg.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes