Kryzys CO2 czyli dlaczego w Guiltfree jest teraz tak mało napoi bez cukru?

0
Kryzys CO2 czyli dlaczego w Guiltfree jest teraz tak mało napoi bez cukru?
5.00 avg. rating (89% score) - 1 vote

Spoiler: Co łączy ze sobą globalne ocieplenie, nawozy rolnicze i napoje gazowane?

Odpowiedź: CO2 😈

Kiedy uzupełnicie napoje zero?
Kiedy wreszcie będzie dostępnych więcej napoi bez cukru?

Te i podobne pytania słyszymy od was kilkanaście razy dziennie od kilku tygodni. Uznaliśmy, że nadszedł dzień, żeby odsłonić wam kulisy kryzysu CO2. W związku z równoczesnym zamknięciem na czas prac konserwacyjnych kilku wiodących europejskich zakładów amoniakowych doszło do kryzysu na rynku CO2 – tak, dwutlenku węgla, dokładnie tego samego, o którym trąbią ekolodzy i którego nadmierna emisja odpowiada za efekt cieplarniany. Ten sam gaz jest źródłem bąbelków w napojach gazowanych i właśnie tego gazu na europejskim rynku mamy od kilku tygodni za mało.

Za niedobory odpowiada:
🔐 przestój w fabrykach amoniaku,
🔆 największe od 40 lat upały w UK, gdzie zlokalizowanych jest większość europejskich fabryk napoi,
⚽ oraz Mundial – zmęczeni gorącem kibice oglądając mecze wypijają hektolitry napoi gazowanych i piwa.

Producenci napoi tacy jak Coca Cola, Monster czy Pepsi ograniczone resztki CO2 kierują do produkcji napoi wysoko marżowych – w pierwszej kolejności piwa, w drugiej kolejności napoi wysoko cukrowych, na których po wprowadzeniu podatku cukrowego (sic!) zarabiają więcej niż dotąd. Napoje bez cukru – to, co najważniejsze dla nas i dla Was – są na szarym końcu ich kolejki priorytetów.

Z obecnych informacji wynika, że kryzys gazowy zostanie rozwiązany najwcześniej za 3 tygodnie, a najpóźniej pod koniec września. Uwierzcie, że robimy co w naszej mocy, żeby zdobyć dla was jak największą ilość napoi bez cukru, ale nasze możliwości wpływu są ograniczone.

Polskie media nie są zainteresowane tą tematyką, nie znajdziecie w nich nic na ten temat. Przygotowaliśmy dla tych z was, których temat interesuje bardziej, listę najciekawszych artykułów na ten temat z prasy anglojęzycznej:
https://www.digitaltrends.com/news/co2-crisis-uk-summer-2018/
https://www.cnbc.com/2018/07/02/europes-carbon-dioxide-shortage-could-last-2-weeks-more.html
https://www.cnbc.com/2018/06/27/beer-rationing-begins-after-a-carbon-dioxide-crisis-hits-europe.html
https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-07-03/from-beer-to-pigs-europe-s-food-chain-is-hit-by-co2-crisis

5.00 avg. rating (89% score) - 1 vote
Previous articleJak zrobić domowy dżem bez cukru?
Next articleZ jakich orzechów można zrobić masło orzechowe?
Wspólnymi siłami i dzieląc się swoimi doświadczeniami - tymi udanymi, i tymi zupełnie nie - podpowiadamy jak gotować zdrowo, smacznie, i przede wszystkim tak, żeby utrzymać dobrą figurę. Szukamy nietypowych produktów i testujemy je w równie nietypowych potrawach. Oprócz przepisów znajdziecie u nas rady dotyczące komponowania list zakupów, planowania posiłków na cały tydzień, dopasowywania posiłków do typów treningów - i na każdy inny temat, który przyjdzie nam do głowy lub który wy nam podsuniecie.