Jak upiec dynię & zrobić puree z dyni na ciasto i jak policzyć jego kaloryczność?

0
Jak upiec dynię & zrobić puree z dyni na ciasto i jak policzyć jego kaloryczność?
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Sezon dyniowy ma swoje prawa, a to oznacza wszechobecność przepisów z wykorzystaniem puree dyniowego – można oczywiście kupić gotowe puree z dyni w puszce, najpopularniejsze jest amerykańskie puree z dyni Libby’s Pumpkin 100% – przy okazji amiętaj, by nie mylić puree z dyni, które powinno składać się w 100% z pulpy dyniowej, z pumpkin pie filling, czyli nadzieniem do ciasta dyniowego, które zawiera cukier, mleko i masło.

Jeśli więc masz ochotę na godzinę oczekiwania i kilkanaście minut, możesz z łatwością przygotować puree w domu. Kup dynię.

Zaczynamy od kupienia dyni. Może być cała albo w kawałku, lubię Hokkaido, bo można ją zjeść ze skórą, więc nie trzeba się męczyć z obieraniem warzywa (a w zasadzie owocu) dyni. Wybieraj ciężką jak na swoją wielkość dynię o ciągłej skórce, bez zmiękczeń, zgnić czy pleśni.
Rozetnij dynię na pół a większą na ćwiartki, utnij zdrewniałe końce
Wydrąż gniazda nasienne wraz z wszystkimi farfoclami. Niektóre dynie mają wokół gniazda nasiennego jaśniejszy, miękki miąższ – jest gorzki, wyskrob go łyżką.
Aby obliczyć kaloryczność upieczonej dyni najpierw ważymy surowe warzywo, po usunięciu niejadalnych części.
Dynię piekę na środkowej półce piekarnika przez 50 minut w około 170C, po tym czasie sprawdzam czy jest miękka. Nie natłuszczam jej niczym, piekę całkowicie sautee.
Tak wygląda gotowa, świeżo upieczona dynia – w zależności od odmiany i stopnia dojrzałości w środku zbiera się mniej lub więcej wody, ale większość płynu odparowała w czasie pieczenia
Upieczona dynia jest lżejsza niż surowa – to oczywiste, bo odparowała wodę. Dlatego do obliczenia kaloryczności upieczonej dyni potrzebujemy i masy surowego warzywa, i masy po upieczeniu.

Jak policzyć kaloryczność pieczonej dyni / puree dyniowego?

Surowa dynia ma 26kcal w 100g. Kaloryczność pieczonej dyni zlaezy od tego ile straciła wody w czasie pieczenia.

Wzór na obliczenie kaloryczności pieczonej dyni:

([masa surowej w gramach/10] x 26kcal)/[masa upieczonej dyni w gramach/10]

W naszym przypadku wygląda to następująco: 13,69×26/10,13=35kcal

100g tej upieczonej dyni Hokkaido ma 35kcal, a więc jej kaloryczność w stosunku do surowego warzywa zwiększyła się niemal o połowę. Oczywiście można powiedzieć, że zarówno 26kcal, jak i 35kcal, to tyle, co nic, ale jeśli ktoś używa całej dyni jako głównego składnika sernika dyniowego, to takie niuanase przestają być niuansami i stają się realnymi różnicami w kaloryczności.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes