Masa makowa z dobrym składem, bez glutenu i cukru – porównanie

0
Masa makowa z dobrym składem, bez glutenu i cukru – porównanie
5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote

Analizowaliśmy już dla was składy przyprawy piernikowej poszukując tej najlepszej, a dziś na tapet bierzemy składy gotowych mas makowych szukając tej o najlepszym składzie; pod uwagę wzięliśmy 6 mas makowych dostępnych w większości sklepów stacjonarnych, oraz dla porównania jedną masę o składzie ekologicznym dostępną w sklepach bio, oczywiście odpowiednio droższą.

Wielkiej niespodzianki nie będzie – masy makowe, takie gotowe dostępne w sklepach, nie są produktem o super składzie, w każdym razie nie udało nam się znaleźć takiej, która ewidentnie pozytywnie wyróżniałaby się na tle innych.

Wiadomo że najlepszą masę zrobi się samemu, i będziemy wam nawet pokazywać w tym roku jak to zrobić – ale większość osób nie ma na taką zabawę czasu ani ochoty, więc warto wiedzieć co wybrać z tych które są dostępne w sklepach żeby był to wybór w miarę sensowny.

Masy makowe, w przeciwieństwie do przypraw do piernika, zaskakująco mało się między sobą różnią. Większość mas makowych zawiera od 21 do 23% maku, różnice te należy uznać za raczej kosmetyczne. Zawartość bakalii w masach, które je w ogóle zawierają (w zestawieniu znalazły się także dwie masy bez bakalii) jest teoretycznie zróżnicowana i waha się od 6%  do 13%, ale po wczytaniu się w skład widzimy, że w tych 13% uwzględnione są także cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy albo olej którym nasączone są rodzynki i żurawiny, w rzeczywistości więc zawartość bakalii we wszystkich analizowany masach makowych jest zbliżona i wynosi około 5%-6% (np. masa Bakalland zawiera niby 6,5% bakalii, ale 25% tego stanowi cukier – w rzeczywistości bakalii jest więc mniej niż 4%)

Gotowa masa makowa o najniższej zawartości cukru

Skoro o cukrze mowa, to jest on niewątpliwie najsłabszym punktem gotowych masach makowych – jest go po prostu bardzo dużo, i w większości mas występuje w dwóch, trzech a u rekordzisty nawet w 6 postaciach! Mamy więc cukier jako:

  • cukier
  • syrop fruktozowy,
  • syrop glukozowo-fruktozowy
  • syrop kukurydziany
  • syrop cukru inwertowanego.

W zestawieniu znalazła się tylko jedna masa która nie zawiera syropu glukozowo-fruktozowego (masa Bakalland bez bakalii). Zawartość cukru wynosi średnio 30%-40%; jest jedna masa makowa (właśnei ta bezbakaliowa Bakalland), która pozornie pozytywnie się wyróżnia bo ma poniżej 20% cukru i zdecydowanie najniższą kaloryczność (zaledwie 200 kalorii w 100 gramach), ale niestety pozory mylą i jest to pułapka bo po analizie składu i wartości odżywczych widzimy, że ta masa jest po prostu najbardziej rozwodniona trzeba jej więc będzie użyć odpowiednio więcej aby uzyskać tą samą intensywność smaków de facto więc nie będzie to żadnej oszczędności ani na kaloriach, ani na zawartości cukru.

Gotowa masa makowa bez mleka i glutenu?

Większość mas jest wegańska, chociaż jest jedna która zawiera dodatek mleka (Helio). Większość mas zawiera gluten, przy czym nie każdy z producentów wyróżnia ten alergen na liście składników, jeśli więc jesteś na diecie bezglutenowej i szukasz bezglutenowej masy makowej uważnie przeanalizuj pod tym kątem listę składników. Mąka występuje w masach makowych jako zagęstnik – niektóre masy zawierają  typowe zagęstniki takie jak pektyny albo gumy, a większość masy zawiera zagęstnik w postaci skrobi pszennej albo mąki pszennej.

W zestawieniu specjalnie uwzględniliśmy masę makową bio o organicznym składzie, i o istotnie wyższej cenie żeby sprawdzić, czy poza tym że może pochwalić się napisem BIO jest pod jakimkolwiek względem bardziej wartościowa – nie jest. Zawiera tak samo dużo cukru, pod tak samo wieloma postaciami.

Po dokonaniu tej analizy trudno jest wskazać taką masę która w jakiś pozytywny sposób wyróżniałaby się na tle innych – wskazalibyśmy jako najlepszą tę, która nie zawiera syropu glukozowo-fruktozowego, czyli bezbakaliową masę Bakalland, ale to jest ta rozwodniona o sztucznie zaniżonej kaloryczności, poza tym różnice naprawdę są minimalne i stosując gotową masę makową należy raczej pogodzić się z tym że jest to produkt wysoko przetworzony o wysokiej zawartości cukru – ale święta są od tego żeby nie przejmować się takimi niuansami, a przynajmniej mniej niż zwykle.

A może jest jakaś masa makowa którą możecie polecić, prawdziwa Składowa Perełka którą moglibyście polecić i którą przy okazji tego zestawienia warto popularyzować? Podzielcie się swoimi odkryciami!

Masa makowa Prospona jako jedyna zawiera sztuczny miód, inne masy zawieraja naturalny miód lub aromaty
Masa makowa Helio nie zawiera konserwantów, ale zato jest niepodpowiednia dla alergików, zawiera mleko i gluten
Kolejny dowód na to, że organiczne nie znaczy lepsze – najdroższa w zestawieniu masa nijak nie wyróżnia się na tle pozostałych (poza ceną!)
Masa makowa Bakalland jest najmniej kaloryczna i ma najmniej cukru, ale to wynika wyłącznie z tego, że ma najwięcej wody z wszystkich mas. Nie oszczędzisz kalorii, bo użyjesz jej więcej, poza tym jest ryzyko, że rozmoczy nadmiarem wody ciasto
W masie makowej Helcom mak stanowi dopiero trzeci składnik
Masa Bakalland zawiera niby 6,5% bakalii, ale 25% tego stanowi cukier – w rzeczywistości bakalii jest mniej niż 4%
Popularna masa makowa z białym makiem Prospona zawiera aromaty i zagęstniki oraz gluten, jest słodzona i cukrem i syropem glukozowo-fruktozowym
5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote