Mus proteinowy – przepis na deser piankowy z karagenem

0
Mus proteinowy – przepis na deser piankowy z karagenem
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zdradzamy sekretny składnik na bajeczny mus proteinowy – ponad 50g białka w 350kcal wzbudziło wasze zainteresowanie jak mało który przepis, a jeszcze bardziej dociekania jaki jest magiczny składnik odpowiedzialny za konsystencję!

❌ Nie żelatyna

❌ Nie agar

🤹🏼 Strzelaliście, że może aquafaba, może ksantan – nie, żadne z nich.

’Magicznym’ składnikiem jest karagen czyli substancja żelująca z czerwonych alg morskich obecna w wielu rodzajach jogurtów i lodów i niemal wszystkich typach deserów proteinowych typu mus / pudding / kaszka białkowa.

🔥 Koniecznie zapisz ten przepis, bo za kilka tygodni przypomni ci się że
🤔 'ktoś’
🤔 'gdzieś’ robił
🤔 'jakiś’ fajny objętościowy deser z
🤔 'jakimś’ ciekawym składnikiem…
Ale nie będziesz pamiętać gdzie go szukać!l i jakie to mają być proporcje 🔥

Karagen w niższym stężeniu tworzy coś w rodzaju budyniu, a w większym piankowy mus, delikatną galaretkę. Jest dużo bardziej wydajny niż żelatyna i zupełnie bezsmakowy.

Do przygotowania deseru użyliśmy 2 butelek szejka proteinowego – dowolnego, kupnego (700ml łącznie) i 7g karagenu. I to wszystko! Można oczywiście podkręcić smak aromatem i/lub słodzikiem, ale nie jest to niezbędne, bo karagen nie zmienia smaku ani nie odbiera intensywności smaku, jak robią to zagęstniki z grupy gum.

JAK KORZYSTAĆ z KARAGENU?

Karagen wymaga zagotowania – żeluje stygnąc do temperatury pokojowej od temperatury >70C. Możesz przyjąć, że temperatura jest osiągnięta gdy na powierzchni gotowanego płynu pojawią się pierwsze bąbelki od gotowania.

👉🏼👉🏼👉🏼Aby przygotować deser: wlej szejka do garnka, wsyp karagen (3-4g na każde 350ml, zważ dokładnie), zagotuj masę cały czas (!) mieszając.

Zostaw deser do ostygnięcia, zacznie wyraźnie tężeć już po 20 minutach, docelową gęstość osiągnie po 2-3 godzinach w temperaturze pokojowej lub po 1,5-2h w lodówce.

Zjedz solo lub z wybranymi dodatkam – tu karmelizowane migdały, jadalne płatki i liofilizowane jagody

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes