ALA – kwas alfa-liponowy

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwas alfa-liponowy (ALA), inaczej kwas tiooktanowy, jest jednym z ważnych związków potrzebnych organizmowi człowieka do prawidłowego działania. Jest to substancja podobna do witamin, która nie jest możliwa w wytworzeniu przez organizm, dlatego powinna być do niego dostarczana z zewnątrz. ALA wspiera przede wszystkim pracę serca, zapobiega powstawaniu cukrzycy typu 2, dba o wątrobę, wspomaga odchudzane oraz podnosi zdolności wysiłkowe. Badacze uważają, że ilości ALA zawarte w pożywieniu są wystarczające do prawidłowego działania metabolizmu, ale dla uzyskania lepszych właściwości przeciwutleniających powinniśmy zdecydować się na suplementację.

Jak działa ALA – kwas alfa-liponowy?

ALA – kwas alfa-liponowy jest silnym przeciwutleniaczem, dlatego skutecznie neutralizuje wolne rodniki w organizmie, zarówno w środowisku tłuszczowym, jak i wodnym. Także bierze udział w metabolizmie, czyli w przekształcaniu pokarmów w energię. Jako że ALA bierze udział w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów w celu produkcji ATP. Kwas alfa-liponowy wspiera kondycję przez wychwytywanie glukozy w komórkach mięśni. W rezultacie powoduje większą tolerancję organizmu na wysiłek i skraca czas regeneracji siły.

Kwas alfa-liponowy również jest związkiem zalecanym do suplementacji przy cukrzycy typu 2 lub przy zagrożeniu jej występowania. Powoduje wzrost wrażliwości komórek organizmu na insulinę i wspomaga transport cukru. Wskutek tego dochodzi do efektywniejszego wykorzystywania cukru i jego spadku w krwi. Ponadto ALA działa ochronnie na wątrobę poprzez zwiększenie poziomu cysteiny niezbędnej do syntezy glutationu – substancji detoksykującej w wątrobie.

Właściwości ALA – kwasu alfa-liponowego:

  • przyspiesza metabolizm

  • pomaga w zmniejszeniu odczucia głodu

  • wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej

  • chroni przed działaniem wolnych rodników

  • pomaga w leczeniu cukrzycy i zapobiega jej powstawaniu

  • regeneruje wątrobę

  • chroni serce i układ krwionośny

  • pomaga w efektywniejszych treningach poprzez zwiększenie odporności na wysiłek fizyczny

  • ułatwia wnikanie kreatyny do komórek mięśniowych

Sposób użycia ALA – kwasu alfa-liponowego

ALA – kwas alfa-liponowy występuje w dużych liściach w szpinaku, brokułach, ziemniakach oraz w mięsie wołowym. Możemy też zażywać go w formie suplementu diety. Dawka zależna jest od efektu, jaki chcemy uzyskać. Profilaktyczna dawka to 300 mg dziennie. Sportowcy przyjmują go w ilościach od 600 do 1200 mg dziennie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes