Alanina

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Alanina (Ala, A, α-alanina) jest organicznym związkiem zaliczanym do grupy α-aminokwasów. Jest jednym z podstawowych dwudziestu dwóch aminokwasów białkowych. Bierze udział w cyklu glukozowo-alaninowym, w którym glukoza i alanina krążą pomiędzy wątrobą i mięśniami, dlatego jest jednym ze składników preparatów dla sportowców. Jest to aminokwas endogenny, czyli nasz organizm ma możliwość jego produkcji, ale w celu uzyskania lepszego efektu można też prowadzić jego suplementację.

Jak działa alanina?

Jako że alanina jest ważnym związkiem w cyklu glukozowo-alaninowym, wspiera ona przenoszenie azoty pomiędzy mięśniami i wątrobą. Dzięki jej biodostępności przebieg procesów energetycznych zachodzi bardziej efektywnie, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Stanowi ważny substrat podczas glukoneogenezy, czyli proces produkcji glukozy ze związków nie cukrowych – aminokwasów, glicerolu czy mleczanów.

Niektóre badania wskazują, że może być używana z pozytywnym skutkiem w przypadku odwodnienia z powodu biegunki, przy powiększonej prostacie, jako wsparcie w leczeniu chorób wątroby. Również powoduje zwiększenie ilości cukru we krwi, dlatego rekomendowana jest dla osób z cukrzycą typu 1 przy zbyt wysokiej ilości insuliny. Alanina również może zapobiegać niskiemu poziomowi cukru spadającemu w nocy.

Właściwości alaniny:

  • odpowiada za przenoszenie azotu pomiędzy mięśniami a wątrobą

  • jest substratem w procesie glukoneogenezy

  • wpływa korzystanie na zachodzące w organizmie procesy energetyczne, przede wszystkim przy wysiłku fizycznym

  • wpływa na poziom cukru we krwi

Sposób użycia alaniny

Duże ilości alaniny wskazane są przede wszystkim przy zwiększonym wysiłku fizycznym. Jej dodatkowa podaż wskazana jest głównie w dyscyplinach wytrzymałościowych oraz wytrzymałościowo-siłowych.

Alanina w dużych ilościach znajduje się przede wszystkim w produktach bogatych w białko, między innymi w mięsie, nabiale, jajach, także w orzechach oraz w fasoli. Na rynku nie ma preparatów zawierających jedynie ten aminokwas, ale wchodzi on w skład różnych suplementów z aminokwasami oraz preparatów do stosowania przed treningami.

W sprzedaży dostępna jest za to beta alanina – związek izomerem konstytucyjnym α-alaniny, którego działanie związane jest z wydajnością i wytrzymałością mięśni.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes