Zielona herbata – matcha

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Matcha to japońska herbata zielona w formie sproszkowanej. Jest ona tradycyjnie używana w ceremonii picia herbaty cha-no-yu, ale również powszechnie stosowana jest jako dodatek do wielu różnych potraw, na przykład do lodów, ciastek, klusek. Ze względu na swoje właściwości uznawana jest za najzdrowszą herbatę na świecie.

Wytwarzana jest ze specjalnie osłanianych krzewów herbaty – są one chronione na dwa tygodnie przed zbiorem przed promieniami słonecznymi, co powoduje, że ich wzrost zostaje spowolniony. Liście przybierają wtedy bardziej blady odcień i zaczynają produkować aminokwasy, które powodują, że matcha jest słodsza i bardziej aromatyczna. Potem liście są rozcierane na proszek.

Jak działa zielona herbata – matcha?

Oprócz wyjątkowego smaku matcha również wyróżnia się szeregiem właściwości prozdrowotnych. Naukowcy wskazują, że jest ona pełna wartościowych antyoksydantów, które konkurują z wolnymi rodnikami i redukują procesy starzeniowe komórek. Dzięki temu prowadzą też do obniżenia ryzyka chorób układu krążenia i nowotworów. W herbacie matcha znajduje się przeszło sto razy więcej antyoksydantów niż w zwykłej herbacie zielonej. Wynika to z faktu, że do organizmu dostaje się cały sproszkowany liść, a nie tylko napar z niego.

Również herbata matcha jest rekomendowana dla osób chcących zrzucić nadmiar kilogramów. Zawiera związek o nazwie EGCG (galusan epigallokatechiny), który powoduje przyspieszenie metabolizmu. Zawiera też składniki uspokajające i łagodzące stres. Zawiera też kofeinę, co powoduje, że pobudza organizm, ale dodaje energii stopniowo w przeciwieństwie do zwykłej czarnej kawy.

Właściwości zielonej herbaty – matchy:

  • posiada dużą ilość antyoksydantów

  • zmniejsza ryzyko nowotworów

  • wspomaga działanie układu krążenia

  • przyspiesza metabolizm

  • pomaga w zrzuceniu nadmiaru kilogramów

  • łagodzi stres i uspokaja

Sposób użycia zielonej herbaty – matchy

Herbatę zieloną typu matcha możemy zakupić obecnie w wielu różnych sklepach specjalizujących się w sprzedaży wysokiej klasy herbat. Herbata ma formę proszku i zgodnie z tradycją jej parzenie musi odbywać się według ceremoniału.

Ze względy na swoje dobroczynne właściwości ekstrakty z matcha znajdują się też w wielu różnych suplementach diety, na przykład przeznaczonych dla sportowców oraz osób prowadzących kuracje odchudzające.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes