Glikogen

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Glikogen jest polisacharydem, czyli wielocukrem, który zbudowany jest z reszt glukozy i powstaje z dostarczanych do organizmu węglowodanów. W organizmach żywych, w tym u człowieka jest gromadzony w wątrobie, a także w mniejszym stopniu w tkance mięśni poprzecznie prążkowanych. Jednak ze względu na dużą masę mięśni w organizmie człowieka łączna zawartość glikogenu w tkance mięśniowej stanowi około 75% jego zawartości w ciele.

Jak działa glikogen?

Głównym zadaniem glikogenu jest rola materiału zapasowego w komórkach, który rozkładany jest wtedy, gdy organizm wymaga cukru do działania. Jest to wobec tego forma zapasowa glukozy. W razie potrzeby jest on rozkładany szybko do glukozy, która może być wykorzystana do pozyskania energii.

Glikogen zawarty w mięśniach w procesie glikolizy ulega przekształceniu do alaniny, która dostaje się do wątroby i zużywana jest do glukoneogenezy. Rozkład glikogenu jest indukowany przez glukagon – hormon wytwarzany przez komórki trzustki, natomiast skutkiem jest wyższy poziom cukru we krwi. Odwrotny proces zachodzi z udziałem insuliny, która dla glukagonu jest antagonistycznym hormonem. Powoduje ona wiązanie glukozy z krwi w glikogen w wątrobie.

W trakcie intensywnych treningów glikogen w mięśniach ulega rozpadowi. Obniżają się rezerwy glikogenu, co skutkuje w mniejszej ilości energii. Dlatego sportowcy muszą pamiętać o uzupełnianiu poziomu węglowodanów przed rozpoczęciem wysiłku, w jego trakcie i po zakończeniu.

Właściwości glikogenu:

  • stanowi formę zapasową cukru

  • jest niezbędny do pozyskania energii

  • duża ilość potrzebna jest sportowcom

Sposób użycia glikogenu

Wspomaganie tworzenia się glikogenu jest możliwe przy dostarczeniu do organizmu odpowiedniej ilości węglowodanów. Zaleca się, aby na każdy kilogram masy ciała dostarczać od 0,5 do 1 g węglowodanów. Możemy w tym celu wykorzystać specjalne odżywki. Po treningach węglowodany powinniśmy dostarczać z przerwą od 30 minut do 3 godzin, ponieważ wtedy ich przyswajalność jest największa, co przekłada się na szybką odbudowę glikogenu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes