Czy jedzenie słodyczy bez cukru ma sens?

0
Czy jedzenie słodyczy bez cukru ma sens?
2.75 avg. rating (58% score) - 4 votes

Czytam ostatnimi czasy sporo artykułów poświęconych diecie paleo. Nie oznacza to, że stałem się fanem (wyznawcą) tego trendu, po prostu sporo się o tym pisze więc siłą rzeczy często o tym czytam. Podobnie jak większość internetowych specjalistów, guru ruchu paleo twierdzą, że ich koncepcja jest jedyną właściwą (na szczęście nie wszyscy; są też tacy, którzy zachowują rozsądny dystans). Jedną z dominujących tez tej koncepcji jest przeświadczenie, że jedzenie w dzisiejszych czasach jest zbyt smaczne (jest to skutkiem ogromnej konkurencji w dziedzinie żywności, tylko najmocniejsze, czyli najsmaczniejsze produkty są w stanie przetrwać w tej ciężkiej walce). Słodycze są rodzajem pożywienia, którego jedzenie sprawia nam przyjemność pomimo, że czujemy się nasyceni (po obfitym obiedzie nie ma się ochoty na kanapkę ale większość z nas nie pogardzi czekoladą). Przyczyną jest to, że słodycze bardziej powiązane są z przyjemnością (układem nagrody) niż z głodem. Oczywistą konsekwencją sprawiania sobie przyjemności jedzeniem jest dostarczanie organizmowi większej ilości kalorii niż ten potrzebuje (co w większości przypadków oznaczać będzie przybieranie na wadze). Nasuwa się zatem pytanie: skoro słodycze bez cukru bywają tak samo smaczne jak słodycze z cukrem (a tak jest, np w przypadku amerykańskich czekoladek bez cukru), to czy ma sens zastępowanie tych z cukrem tymi bez? No cóż, w naszym sklepie sprzedajemy dużo najprzeróżniejszych produktów light ale absolutnym hitem sprzedaży są właśnie wszelkiego rodzaju bezcukrowe słodkości. Tysiące ludzi nie mogą się mylić, prawda? Jak zwykle odpowiedź brzmi: „to zależy”. Zależy od tego, dlaczego zamierzasz zamienić słodycze na te bez cukru oraz od tego, które z nich wybierzesz. Poniżej przedstawiam kilka możliwych scenariuszy:

Nie jesz cukru ze względu na zdrowie

Cukrzyca to jeden z większych problemów zdrowotnych w krajach wysokorozwiniętych. Bardzo wiele osób cierpi na cukrzycę typu drugiego (co wiązane jest między innymi ze skutkiem złej diety) lub ma problem ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi. Zalecenie lekarzy dotyczące odżywiania się w takich przypadkach ma zawsze jedną wspólną zasadę – ograniczyć pokarmy podnoszące poziom cukru we krwi. Wysoki poziom glukozy we krwi może prowadzić to wielu bardzo niebezpiecznych schorzeń dlatego kluczowe jest obniżenie go do normalnego poziomu. Nie wystarczy jednak przerzucić się na cukierki bez cukru ponieważ glukoza we krwi nie bierze się wyłącznie z cukru, jej źródłem są wszystkie spożywane przez nas węglowodany (chleb, makaron, ryż, owoce, warzywa itp) a także białko (organizm jest w stanie przerobić białko na glukozę ale jest to proces dużo bardziej skomplikowany, więc rzadko się zdarza konieczność ograniczenia białka w diecie). W przypadku gdy ze względów zdrowotnych musisz ograniczyć ilość spożywanych węglowodanów Twoja dieta bardzo się zmieni. Ograniczone zostanie pieczywo, ziemniaki, ryż, kasza, niektóre owoce i oczywiście słodycze. W takiej sytuacji bardzo szybko pojawia się pytanie – co jeść? Co zrobić gdy po obiedzie organizm domaga się ciasteczka, do którego jest przyzwyczajony? Najtwardsze osobniki zacisną zęby i zjedzą dodatkowy kawał mięsa lub laskę selera naciowego, większość z nas poszuka jednak bezpiecznego zamiennika (i dobrze, bo życie nie jest przecież po to żeby się umartwiać). Jednak nie wszystkie produkty bez cukru będą bezpieczne. To na co musisz patrzeć czytając etykietę, to ilość węglowodanów netto (czyli tych które wpływają na poziom cukru we krwi) przypadających na porcję. Na pewno odpadną wszystkie ciastka bez cukru (za dużo w nich mąki – tych którzy bardzo tęsknią za ciastkami ratujemy np dietetycznymi bezami). Bezpiecznym wyborem powinny być czekolady bez cukru, takież batony, cukierki i żelki bez cukru, czyli wszystko to czego skład oparty jest na białku, tłuszczach i błonniku. Na pewno warto testować słodycze ostrożnie, małymi porcjami kontrolując poziom cukru glukometrem, każdy organizm jest inny, zdarza się na przykład, że klienci twierdzili, że podnosi im się poziom glukozy we krwi po batonach Quest Bar, które zawierają przecież jedynie 1g węglowodanów netto.czy warto zrezygnować z cukru

Wybierasz słodycze bez cukru bo chcesz schudnąć

Jeśli zamiana słodyczy z cukrem na te bez cukru to Twoja jedyna strategia na zrzucenie wagi, to obawiam się, że może być niewystarczająca. Będziesz potrzebować konkretnego planu działania. Aby schudnąć potrzebny jest deficyt kalorii, który może być kontrolowany – wtedy gdy liczymy kalorie, lub niekontrolowany – wtedy gdy nasza dieta sprawia, że siłą rzeczy dostarczamy organizmowi mniejszą ilość kalorii (np poprzez jedzenie dużej ilości białka, które bardzo dobrze syci). Zerknij na  tabelę aby zobaczyć różnice w kaloryczności poszczególnych produktów. Przeanalizujmy oba przypadki:

słodycze bez cukru

  • liczysz kalorie – prawdopodobnie także jedząc „prawdziwe” słodycze będziesz w stanie nie przekraczać swojego dziennego limitu (przecież wszystko liczysz i zapisujesz). Jednak świadomość, że zjedzenie jednego Snickersa wyczerpuje limit kaloryczny całego posiłku może być dość frustrująca. Najlepiej zjeść coś zdrowego / sycącego a na deser wybrać słodycz bez cukru na którym można sporo zaoszczędzić. W tabelce obok widać jak na dłoni, że podczas liczenia kalorii najlepiej sprawdzą się żelki lub dietetyczne galaretki, da się też odchudzić deser wybierając bezcukrowe cukierki. Czekolada bez cukru to raczej produkt dla diabetyków a nie dla odchudzających się. Sprytnym sposobem jest też zjedzenie batona białkowego w zamian posiłku (wtedy najemy się, dosłodzimy i dostarczymy odpowiednią ilość białka za jednym zamachem). Nie sposób nie wspomnieć tutaj o produktach „zero kalorii” słodki syrop zero kcal, lub tzw dip free może być produktem ratunkowym na nagły atak apetytu na słodkości gdy limit kaloryczny jest już wyczerpany.
  • nie liczysz kalorii – oznacza to zapewne, że Twoja dieta jest wysokobiałkowa i niskowęglowodanowa (to, ile jesz tłuszczu zależy od rodzaju wybranej przez Ciebie diety). W takim wypadku interesuje Cię tylko ilość węglowodanów, nie musisz przejmować się kaloriami, jedzenie dużej ilości białka, błonnika i być może tłuszczu ma samo wyregulować ilość spożywanych przez Ciebie kalorii. Większość słodyczy bez cukru (przynajmniej tych oferowanych w GuiltFree) ma niską zawartość węglowodanów: czekolada, cukierki, żelki, lizaki bez cukru będą za to dla Ciebie bezpieczne. Zwróć jednak uwagę co zasady Twojej diety mówią o poliolach (alkoholach cukrowych takich jak maltitol, sorbitol, ksylitol – słodzik brzozowy), nie w każdej diecie są one dozwolone, jeśli posiadasz glukometr możesz też przy jego pomocy sprawdzić jak reagujesz na te substancje słodzące.

Jesteś przekonany, że cukier to zło / biała śmierć

Każdy ma jakiegoś wroga, są tacy co nie lubią psów, inni unikają konserwantów lub popularnej chemii domowej, są też tacy, którzy uważają cukier za zło wcielone. Trzeba przyznać, że jeszcze 200 lat temu spożycie cukru było mniej więcej sześciokrotnie mniejsze niż obecnie, to daje do myślenia. Cukier jest tani i uzależniający, jest idealnym narzędziem wielkich korporacji do zarabiania pieniędzy. Nie brakuje więc buntowników, którzy nie chcą dać się wciągnąć w tę ogromną spiralę. Nie wiem jakie są Twoje przekonania ale podejrzewam, że jeśli nie tykasz cukru ze względów ideologicznych to prawdopodobnie masz też wyrobione zdanie na temat innych składników produktów. Nie wykluczone, że wybierasz produkty ekologiczne i naturalne słodziki, unikasz zaś takich substancji jak aspartam, acesulfam potasu, cylkaminian sodu czy sukraloza. Zapewne chętniej patrzysz na słodziki pochodzenia naturalnego takie jak erytrol lub ekstrakt ze stewii. Jeśli tak właśnie jest, wybierając słodycze bez cukru kierować będziesz się konkretnymi składnikami a nie wartościami odżywczymi, być może zainteresuje Cię czekolada słodzona stewią i erytrolem ale najpewniej będziesz piekł bezcukrowe słodkości sam. Ciekawą propozycją dla osób lubiących naturalne substancje słodzące jest płynny błonnik czyli Vitafiber, który w połączeniu z niskowęglowodanowymi mąkami (np. z odtłuszczoną mąką kokosową) i erytrytolem pozwala wyczarować pyszne domowe słodycze, które nie nabiją kasy wielkim korporacjom produkującym marketowe ciastka i batony.

Nie potrafisz żyć bez słodyczy i chcesz z tym skończyć?

Tutaj moja odpowiedź będzie jednoznaczna – nie tędy droga. Jeśli słodycze to Twoje hobby, sposób na spędzanie wolnego czasu, uzależnienie, które nie pozwala przejść Ci obojętnie obok żadnej cukierni, zamiana pyszności na te bez cukru nic nie zmieni. Słodycze bez cukru są w dzisiejszych czasach bardzo smaczne, podobnie jak te zwykłe rozpływają się w ustach i dają nam masę przyjemności. O ile korzystasz z nich z umiarem nie ma nic w tym złego, jeśli jednak tracisz kontrolę i chcesz z tym skończyć musisz podjąć kroki drastyczne. Najprawdopodobniej Twoje uzależnienie nie jest fizyczne tylko psychiczne, słodycze dostarczają Ci przyjemności, są nagrodą i osłodą ciężkiego życia. W  takiej sytuacji jedynym wyjściem jest zmiana diety na taką, która po prostu zaspokoi Twój głód a nie będzie dostarczała rozrywki i znalezienie sobie innego hobby. Pójście w kierunku słodyczy bez cukru to tylko oszukiwanie siebie w takiej sytuacji. Być może jeśli zdecydujesz się na dietę ketogenną (dużo tłuszczu, średnio białka, minimalnie węglowodanów) i Twoje życie nabierze  innego sensu, wtedy w ramach oddechu od monotonnej raz na jakiś czas diety będziesz mógł sobie pozwolić na  batona białkowego bez cukru i węglowodanów. Ale najpierw odwyk.

Uwielbiasz słodzone napoje i pijesz ich duże ilości

Coca-Cola, Fanta, Sprite to niby nie słodycze ale mają podobny wpływ na nasze zdrowie. Badania wykazały, że słodkie napoje są największym źródłem tzw pustych kalorii (czyli takich, które nie wpływają na nasze uczucie sytości). Słodkie napoje to właściwie sama woda i cukier, wszystkie kalorie z napoju typu 7up pochodzą z cukru. Jeśli więc zdecydujesz się na ich odstawienie to zdecydowanie zmniejszysz dzienną ilość spożywanych kalorii. Taka decyzja może nie tylko spowodować spadek wagi ale także znacznie poprawić Twoje zdrowie i samopoczucie (przyjmując sam cukier w formie płynnej narażasz się na największe wahania poziomu glukozy we krwi). W idealnym świecie odstawiłbyś swoją ulubioną, kolorową oranżadę na półkę i zadowolił się szklanką czystej wody mineralnej – samo zdrowie! Ale świat idealny nie jest, Twój organizm zaraz zapyta: „Halo Halo, a gdzie moja ulubiona puszka Fanty?” Jeśli nie masz wyjątkowo silnej woli sprytnym sposobem może być przerzucenie się na napoje light. Nie jest to rozwiązanie idealne ale zdrowsze niż codzienne zasładzanie się czymś co w ogóle nie syci. Poza tradycyjnymi napojami gazowanymi bez cukru, takimi jak Coca-Cola, Fanta, 7up itp można też dostać  napoje bez kalorii w saszetkach, które miesza się w butelce wody mineralnej. Ich zaletą jest ogromna ilość smaków, niska cena i fakt, że dostępne są wersje słodzone stewią (słodzik uważany przez wiele osób za zdrowszy od aspartamu, którym słodzona jest choćby CocaCola Zero).

Jak zwykle na koniec jest mi bardzo przykro, że nie dałem Wam jednej konkretnej odpowiedzi, czyli np: „Tak, warto jeść słodycze bez cukru zawsze i wszędzie a w ogóle to najlepiej kupować je w GuiltFree.pl :)”. Niestety lub stety, to czy decyzja o zamianie słodkości na te słodkie inaczej jest słuszna zależy od sytuacji. Myślę, że najprostszą odpowiedzią na zadane w temacie pytanie jest stwierdzenie, że jedzenie słodyczy bez cukru ma sens, ale tylko wtedy gdy jest częścią większego, przemyślanego planu poprawy swojego zdrowia i zmiany diety na zdrowszą.

Janek P.

2.75 avg. rating (58% score) - 4 votes