Glicyna

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Glicyna jest najprostszym z 20 standardowych aminokwasów białkowych. Przede wszystkim jako samodzielny aminokwas ma rolę przekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym, odpowiadając za naszą koncentrację i pamięć. Jest aminokwasem endogennym, czyli produkowanym przez organizm, ale może również być dostarczana z zewnątrz w okresach większego zapotrzebowania, na przykład w celach leczniczych czy przy treningach, aby uzyskać lepsze efekty.

Jak działa glicyna?

Przede wszystkim odpowiada ona za działanie układu nerwowego. Poprzez usprawnianie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi wpływa korzystnie na pamięć, koncentrację, podnosi jakość snu, zmniejsza ryzyko depresji. Uczestniczy w syntezie erytrocytów, hemoglobiny i składników kwasów nukleinowych, glukozy i kreatyny – z tego powodu jest ona także często wybierana przez sportowców.

Również glicyna wpływa pozytywnie na pracę układu moczowego, w tym nerek oraz prostaty u mężczyzn. Stosowana jest w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwskurczowe. Ponadto pomaga w chorobach zwyrodnieniowych, wspomaga regenerację organizmu po urazach. Posiada działanie antypsychotyczne, dlatego także stosowana jest przy leczeniu schizofrenii.

Właściwości glicyny:

  • wpływa pozytywnie na działanie układu nerwowego

  • poprawia jakość snu i pomaga w relaksie

  • jest ważnym składnikiem w syntezie różnych związków

  • stosowana w profilaktyce i leczeniu nerek i gruczołu krokowego

  • posiada działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe

Sposób użycia glicyny

Glicyna występuje w pożywieniu, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Poprzez urozmaiconą dietę jesteśmy w stanie utrzymać jej odpowiedni poziom w organizmie. Ze względu na swoje właściwości glicyna jest również elementem różnych suplementów diety.

W sprzedaży znajdziemy głównie preparaty złożone z glicyną. Wchodzi ona w skład boosterów testosteronu, mieszanek aminokwasowych, stacków kreatynowych, a także różnych produktów węglowodanowo-białkowych. Jako suplement codziennej diety zaleca się dostarczać od 700 mg od 1,5 g glicyny dziennie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes