Glukozamina

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Glukozamina zaliczana jest do aminocukrów, jest pochodną glukozy, w której grupa hydroksylowa została zastąpiona grupą aminową. Związek ten znajduje się w wielu różnych preparatach przeznaczonych do łagodzenia bólu stawów oraz wspomagających ich odbudowę. To szczególnie ważne dla osób starszych, u których działanie stawów jest ograniczone, a ilość glukozaminy naturalnie maleje. Również stosowany jest w przypadku nadmiernego obciążenia stawów, na przykład przy uprawianiu sportów. W preparatach na stawy ma postać chlorowodorku lub siarczanu glukozaminy.

Jak działa glukozamina?

Glikozamina bierze udział w syntezie substancji budujących chrząstkę stawową, dlatego wspomaga jej regenerację chorobowo zmienionych stawów oraz ich prawidłowe działanie. Zwiększa elastyczność i giętkość tkanek w stawach, a przy tym poprawia także działanie więzadeł, ścięgien oraz powięzi.

Aktualnie skuteczność działania glukozaminy w kierunku leczenia stawów jest poddawana w wątpliwość. Przez długi czas uważano, że przyjmowanie tego związku pozwala na odbudowanie chrząstki stawowej w przypadku jej uszkodzeń, a także na zmniejszenie bólu stawów i poprawę ich funkcjonalności. Właśnie dlatego preparaty te były również wykorzystywane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

W 2001 roku opublikowano badania, które wykazały, że działanie glukozaminy nie jest pewne. W późniejszych latach przeprowadzono podobne badania, które także nie potwierdziły tego działania. Jednak nadal glukozamina ma wielu zwolenników, którzy wskazują, że zauważają bardzo dobre efekty jej stosowania.

Właściwości glukozaminy:

  • wspomaga budowę chrząstki stawowej

  • poprawia działanie stawów

  • zwalcza ból stawów i eliminuje stany zapalne

  • chroni stawy i więzadła przed uszkodzeniami

  • zmniejsza ryzyko odwapnienia kości

Sposób użycia glukozaminy

Naturalne źródła glukozaminy to przede wszystkim krewetki, kraby, małże oraz raki. W sprzedaży znajdziemy również szeroką gamę preparatów zawierających glukozaminę. W zależności od preparatu dawka dzienna wynosi od 1000 do 3000 mg.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes