Korzeń mniszka lekarskiego

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale), który nazywany jest również mniszkiem pospolitym, dmuchawcem albo popularnie mleczem jest szeroko rozpowszechnioną rośliną spotykaną również w Polsce. Chociaż w ogrodach uznawany jest za chwast, to jednak posiada także właściwości lecznicze i od wieków stosowany jest w medycynie naturalnej. Zasadniczo cała roślina ma właściwości prozdrowotne – liście mniszka, kwiatostany. Na szczególną uwagę zasługuje też jeszcze jedna z jego części, a mianowicie korzeń.

Jak działa korzeń mniszka lekarskiego?

Korzeń mniszka lekarskiego zyskuje coraz większą popularność, ponieważ według badań jest on w stanie zatrzymać postęp nowotworów skóry – mają zabijać komórki nowotworowe czerniaka, a także ma pomagać w leczeniu białaczki. Również ma zmniejszać stany zapalne, wzmacniać układ odpornościowy i pomagać w walce z anemią.

Korzenie mniszka lekarskiego zawierają w sobie szereg wartościowych składników. Są to między innymi magnez, potas, witaminy z grupy B oraz witamina C, inuliny, glikozydy, sterole, triterpeny, asparaginę czy cholinę. Pobudza on wydzielanie żółci przez wątrobę oraz jej przepływ przez dwunastnicę, dlatego wspomaga on procesy trawienne. Posiada dobroczynne działanie na pęcherzyk żółciowy, dlatego zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Wspomaga również wydzielanie soków żołądkowych, działa pozytywnie na wątrobę, co pomaga usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Działa moczopędnie. Napoje z korzenia mniszka pomagają przy tym w obniżaniu poziomu cukru we krwi.

Właściwości korzenia mniszka lekarskiego:

  • wspomaga działanie układu pokarmowego

  • zapobiega kamieniom żółciowym

  • obniża poziom cukru we krwi

  • pomaga leczyć nowotwory skóry i białaczkę

  • działa moczopędnie, wspomagając działanie dróg moczowych

Sposób użycia korzenia mniszka lekarskiego

W sprzedaży możemy znaleźć nalewki z korzenia mniszka lekarskiego, a także wywary. Dostępne są również suplementy diety zawierające sproszkowany korzeń mniszka lekarskiego, często wraz z innymi składnikami, które wspomagają działanie preparatu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes