NAC – nasycone kwasy tłuszczowe

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Kwasy tłuszczowe są niezbędne do prawidłowego działania organizmu człowieka. Dzielimy je na kwasy nienasycone oraz kwasy nasycone. Te nasycone zwykle są białymi ciałami stałymi, z kolei nasycone na ogół bezbarwnymi cieczami. Zasadniczo dla organizmu człowieka najzdrowsze kwasy tłuszczowe to te nienasycone, ale dostarczamy także do niego kwasy nasycone, które także pełnią szereg ważnych funkcji.

Jak działają NAC – nienasycone kwasy tłuszczowe?

Tłuszcze nasycone podnoszą poziom złego cholesterolu, zwiększają dzięki temu ryzyko chorób serca, na przykład miażdżycy. Także prowadzą do otyłości, gdy spożywane są często. Warto jednak wskazać, że również mają one pozytywne działanie. Między innymi dostarczają energię, wspomagają przyswajanie różnych składników odżywczych, biorą udział w procesach budowy komórek.

Nienasycone kwasy tłuszczowe, które często w skrócie określane są jako NAC, występują przede wszystkim w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, w tym także w tłustych mięsach, a w przypadku tłuszczów roślinnych mają głównie formę twardych margaryn. Zawierają je też niektóre orzechy i oleje, na przykład olej kokosowy, który bogaty jest w kwas laurynowy. Jest on dobrym wyborem do smażenia, ponieważ nie dochodzi do jego spalania w wysokich temperaturach przy długim smażeniu. Także pożądany dla organizmu jest ALA (kwas alfa-liponowy), który wspomaga metabolizm, regeneruje wątrobę, chroni przed miażdżycą. Kwas ten powszechnie stosowany jest też w sporcie.

Właściwości NAC – nasyconych kwasów tłuszczowych:

  • większość z nich podnosi poziom cholesterolu

  • prowadzą do nadwagi i otyłości, gdy spożywane są w nadmiarze

  • pełnią różne funkcje w organizmie w zależności od rodzaju kwasu tłuszczowego

Sposób użycia NAC – nasyconych kwasów tłuszczowych

Powinniśmy minimalizować użycie kwasów tłuszczowych nasyconych. Jest to szczególnie ważne dla osób na diecie oraz z ryzykiem chorób serca i układu krwionośnego. Kwasy te mogą być również syntetyzowane w większości przypadków przez organizm, dlatego nie muszą być niezbędnym składnikiem pożywienia. Są jednak bardzo pomocne w sztuce kulinarnej, na przykład olej kokosowy jest bardzo dobrym surowcem do smażenia.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes