Peptydy

0
1.00 avg. rating (45% score) - 1 vote

Peptydy to organiczne związki chemiczne tworzone z dwóch lub większej liczby aminokwasów, które łączone są wiązaniami peptydowymi. Krótkie peptydy, które mają do około 10 reszt aminokwasowych, nazywa się oligopeptydami, z kolei te dłuższe to polipeptydy albo białka. Peptydy różnią się jednak od białek na podstawie ich wymiarów, dlatego często nazywane są „mini-białkami”. Peptydy dostarczane są do organizmu głównie z pożywieniem, ale również mogą być one stosowane w formie suplementów diety. Ponadto peptydy są składnikiem wielu kosmetyków, w szczególności tych przeznaczonych do skóry suchej, dojrzałej.

Jak działają peptydy?

Aktualnie znamy około 300 różnych peptydów naturalnych. Pełnią one szeroką gamę funkcji, między innymi są przekaźnikami komórkowymi, uwalniają enzymy, regulują procesy tworzenia się komórek. Peptydy występują w wielu produktach zwierzęcych i roślinnych, na przykład w mięsie, mleku, soi, ryżu czy pszenicy.

W zależności od rodzaju peptydy pozwalają również na regulowanie ciśnienia krwi, mają właściwości antyoksydacyjne, zmniejszają ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera.

Także cieszą się one dużą popularnością wśród sportowców, w szczególności wśród kulturystów, a także sportowców trenujących dyscypliny wytrzymałościowe. Wynika to z faktu, że potrafią one zwiększać masę mięśniową, wzmacniać stawy, wspomagają utratę tkanki tłuszczowej. Niektóre peptydy pomagają też w zwiększeniu poziomu hormonu wzrostu. Stosowanie niektórych z nich uznawane jest jednak jako doping.

Właściwości peptydów:

  • właściwości peptydów zależne są od tego, jakie aminokwasy budują ich strukturę

Sposób użycia peptydów

Peptydy są produkowane są przez organizmy żywe, w tym przez człowieka. Mogą być one zbudowane zarówno z aminokwasów białkowych, jak i niebiałkowych. Wśród popularnych peptydów znajdują się glutation – antyoksydant, biorący udział w wielu reakcjach, tyreoliberyna – stymuluje aktywność niektórych hormonów, jak hormon wzrostu, insulina, prolaktyna, także wyróżniamy neuropeptydy, które wytwarzane są w tkance nerwowej.

1.00 avg. rating (45% score) - 1 vote