Superprzystawka – czyli jak powstrzymać nagły głód?

0
Superprzystawka – czyli jak powstrzymać nagły głód?
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

„Jedz pięć niewielkich posiłków dziennie”, „Siadaj do jedzenia zanim zgłodniejesz”, „Poświęć trochę czasu na przygotowanie od podstaw zdrowego i lekkiego posiłku zamiast bazować na gotowych daniach” Brzmi znajomo? Każdy kto interesuje się zdrowym jedzeniem, kto podejmował w swoim życiu próbę zapanowania nad swoją dietą słyszał te rady po tysiąckroć.

Wszystko to wydaje się być bardzo łatwe i przejrzyste a zwłaszcza gdy wydrukowane jest na lśniących kartkach czasopisma o tematyce fitness. Jednak jak to zwykle w życiu bywa, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Czasem nie da się po prostu znaleźć w środku zabieganego dnia czasu na zdrowy i przemyślany posiłek, zabijasz głód gumą do żucia albo colą lub zaciskasz zęby i warcząc na Bogu ducha winnych ludzi, którzy akurat znaleźli się w Twoim zasięgu nerwowo spieszysz się do domu. Tam zdajesz sobie sprawę z tego, że nie wytrzymasz już dłużej i sięgasz do zamrażarki po coś szybkiego. Odgrzewając w mikrofalówce gotową potrawę* mówisz sobie, że zjesz połowę porcji, najwyżej dwie trzecie. Gdy wreszcie brzdąknie wyczekiwany dzwonek Twojej kuchenki siadasz do stołu i z wilczym apetytem pochłaniasz połowę porcji. Głód nie mija, no dobrze jeszcze troszkę, zostają w końcu niedojedzone trzy łyżki, no przecież ich nie wyrzucisz… Cały posiłek zniknął w dziesięć minut i wtedy słyszysz głosik gdzieś z górnej części brzucha „Teraz dawaj coś słodkiego!”

Co się właściwie wydarzyło? Zerknij na ilustrację:

wahania poziomu cukru we krwi a dieta

Co zrobić by takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej? Oczywiście najlepiej byłoby odżywiać się zgodnie z zaleceniami czasopisma o tematyce fitness i wrócić do domu umiarkowanie głodnym. Jeśli już jednak zdarzyło ci się ominąć posiłek w środku dnia i w progu mieszkania jeszcze w palcie i w jednym kapciu pędzisz do lodówki skorzystaj z pomocy Super Przystawki. Przyjrzyj się jak to działa:

wahania poziomu cukru we krwi a dieta jak sobie radzić

Co nadaje się na Super Przystawkę? Na pewno coś niedużego co szybko zaspokoi twój pierwszy głód  lecz nie dorzuci Ci przy tym zbyt wielu kalorii (bo to nie przystawka ma być Twoim głównym posiłkiem). Idealne wydaje się być nisko-przetworzone jedzenie o wysokim IG (dla niewtajemniczonych – wysokie IG oznacza, że dana potrawa bardzo szybko podnosi poziom glukozy w naszej krwi) i niedużej kaloryczności lub cokolwiek innego co na Ciebie zadziała –  pamiętaj tylko by nie było tego zbyt dużo 🙂

Oto nasze propozycje na Super Przystawkę:daktyl hero

–        Kilka suszonych daktyli lub fig

–        Połówka banana

–        Jabłko (ma niskie IG lecz bardzo dobrze zaspokaja pierwszy głód)

–        Batonik z samych owoców (np owocowe YoYo lub baton frupp)

–        Jeśli masz duszę sportowca nada się nawet żel energetyczny

–        Ryżowy chrupek

–        Ćwiartka bułki z dżemem

Jak widać, i dla przeklinanych przez dietetyków produktów o wysokim IG da się znaleźć pożyteczne zastosowanie. Jeśli podczas przygotowywania obiadu zjesz sobie kilka daktyli, okiełznany głód pozwoli ci poświęcić więcej czasu na przyrządzenie zdrowego posiłku, siądziesz do stołu mniej głodny/głodna i zjesz tyle ile naprawdę potrzebujesz. Jeszcze jedna rada na koniec – dobrze mieć tę małą, pożyteczną przekąskę przy sobie, kto powiedział, że przystawki nie można konsumować w windzie 🙂 ?

* Jeśli często zdarza Ci się sięgać po gotową potrawę rozważ zaopatrzenie się w zapas takich, które uważasz za najlepsze. Wielu z klientów naszego sklepu dietetycznego chętnie sięga po gotowe dania wysokobiałkowe o niedużej zawartości tłuszczu i węglowodanów.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes