Prosty Kalkulator Węglowodanów na Diecie Ketogenicznej

0
Prosty Kalkulator Węglowodanów na Diecie Ketogenicznej
3.04 avg. rating (61% score) - 27 votes

Ten kalkulator stworzyliśmy z myślą o tych, którzy są na diecie ketogenicznej i potrzebują szybkiej informacji o tym czy dany produkt / posiłek pasuje do ich diety. Wymyśliliśmy prosty sposób, który pomoże Ci ocenić czy dane produkty są odpowiednie dla diety keto.

Skoro jesteś na diecie keto, prawdopodobnie nie przejmujesz się tak bardzo ilością spożywanych kalorii. Interesuje Cię natomiast zawartość węglowodanów w produktach. Prawdopodobnie wiesz dokładnie ile maksymalnie węglowodanów możesz zjeść dziennie aby pozostać w ketozie. Wiesz zapewne też jaką mniej więcej ilość kalorii spożywasz dziennie. I tych dwóch danych będziesz potrzebować aby móc szybko ocenić każdy produkt na sklepowej półce. Nasz kalkulator przeznaczony jest do oceniania gotowych produktów takich jak baton (zapewne będzie to baton białkowy, niskowęglowodanowy), chipsy czy inna gotowa przekąska. Do tej pory aby policzyć czy dany produkt pasuje do Twojej diety musiałaś/musiałeś najprawdopodobniej wykonać kilka operacji matematycznych. Zastanowić się ile węglowodanów możesz jeść dziennie, podzielić to na ilość posiłków, określić ile możesz zjeść węgli w posiłku a następnie wymierzyć sobie odpowiednią porcję. A co jeżeli masz ochotę jedynie na małą przekąskę? Znowu liczenie, dzielenie itd.? Wtedy łatwiej będzie skorzystać z naszego kalkulatora. Wystarczy, że zerkniesz na tabelkę wartości odżywczych na wybranym przez Ciebie produkcie i już wiesz czy możesz go bezpiecznie zjeść. Zatem do dzieła! Poniżej krótka instrukcja obsługi kalkulatora:

  1. Wpisz swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (np 2500 kcal)
  2. Wpisz swój dzienny limit węglowodanów (przy diecie keto często jest to np 50g)
  3. Wpisz kaloryczność porcji produktu (np. 199 kcal w przypadku proteinowego snickersa)
  4. Zerknij na wynik. Ilość węglowodanów w porcji produktu musi być równa lub poniżej wartości otrzymanej z kalkulatora.

 

Przykład używania kalkulatora ilości węglowodanów:

Jesteś w biegu, potrzebujesz szybkiej przekąski. Nie chcesz jednak przekroczyć swojego limitu węgli. Jako, że przestrzegasz zasad diety ketogennej Twój organizm dobrze kontroluje głód, nie musisz liczyć kalorii. Jedyne zatem na co musisz spojrzeć to zawartość węglowodanów w porcji produktu. Dzięki temu dowiesz się czy „gęstość” węgli w produkcie spełnia Twoje wymogi. Załóżmy, że w Twoje ręce wpadł wspomniany już Snickers Protein. Wpisujesz odpowiednie wartości w pola. Dzienny zapotrzebowanie np. 2500 kcal, dzienny limit węglowodanów 50g, kaloryczność porcji: 199. Otrzymujesz wynik 3,98g. Snickers Protein zawiera sporo białka ale ma też 18.4 g węglowodanów. Jak widać zupełnie nie pasuje do Twojej diety. Spróbujmy z innym batonem. Tym razem niech będzie to mój ulubiony Quest Bar kokos-cashew. Tym razem kaloryczność porcji to 202 kcal. Otrzymany wynik to 4g węglowodanów czyli dokładnie tyle ile ma jeden kokosowy Quest*. Oznacza to, że jest dla Ciebie bezpieczny. Możesz śmiało konsumować i ruszać dalej w drogę 🙂

ilość węglowodanów Quest Bar
4g węglowodanów netto, ta wartość Cię interesuje

*Pamiętaj, że interesuje Cię ilość węglowodanów netto czyli bez polioli i błonnika – większość etykiet podaje te wartości.

Proste, prawda? Jeśli chciałbyś abyśmy dodali nowe funkcje w kalkulatorze napisz do mnie koniecznie: jan@guiltfree.pl

3.04 avg. rating (61% score) - 27 votes
Previous articleInsulinooporność – czym jest i jak sobie z nią radzić?
Next articleWęglowodany w diecie sportowca
Jestem współwłaścicielem guiltfree.pl Moja pasja to kolarstwo. Zamiłowanie do sportu zrodziło wilczy apetyt na wiedzę związaną z prawidłowym odżywianiem się. Szczupła sylwetka jest mi niezbędna do osiągania dobrych wyników na rowerze. Jednocześnie muszę dbać o zdrowie i wysoki poziom energii do treningów. Uwielbiam eksperymentować, zwłaszcza na sobie. Testuję wszystko co wpadnie mi w ręce!