Odżywka Białkowa Zero Kalorii

0
Odżywka Białkowa Zero Kalorii
2.20 avg. rating (48% score) - 5 votes

Właściwie to powinienem nazwać ten wpis „dlaczego nie ma czegoś takiego jak odżywka zero kalorii”

Wielu z Was zapewne uśmiechnęło się lub prychnęło widząc tytuł tego posta. Jednak ja pomyślałem sobie tak:

Skoro ludzie regularnie pytają nas w guiltfree o „odżywkę białkową zero kalorii” to zapewne jest spora grupa osób która szuka takowej używając google. Jest więc pewna szansa, że gdy trafią na mój post to raz i na zawsze zrozumieją, że nie może czegoś takiego być

Najpierw pochylę się jednak chwilę nad genezą tego pytania. Dlaczego w ogóle jest one zadawane? Zapewne jest tak: osoba zainteresowana zrzuceniem paru kilogramów/ wyrzeźbieniem sylwetki dowiaduje się, że musi zacząć liczyć kalorie oraz co ważniejsze ograniczyć ich dzienne spożycie. Dodatkowa informacja jest taka, że dobrze przy tym ćwiczyć oraz spożywać regularnie odżywki białkowe aby zachować masę mięśniową a nawet ją zbudować. Jeśli więc istnieją Izotoniki bez kalorii (choć wtedy to już nie są chyba izotoniki tylko napoje z minerałami?) to zapewne jest też coś takiego jak odżywka białkowa zero kalorii!

No więc drogi internauto, który zadałeś to pytanie googlowi i trafiłeś na ten wpis. Niestety nie ma możliwości by odżywka białkowa nie miała kalorii. A jeśli nie daj Bóg ktoś Ci taką sprzedał to polecam wrócić do tego kogoś i wsadzić… (nie, tego nie mogę napisać), wepchnąć… (nie, tego też nie wolno) w każdym razie zażądać zwrotu pieniędzy.

Krótko o tym dlaczego każda odżywka białkowa ma kalorie

Jeśli coś ma w składzie tłuszcz, białko, węglowodany lub alkohol to ma kalorie, koniec i kropka. Każdy makroskładnik jest nośnikiem kalorii, odpowiednio:

  • 1g tłuszczu to 9 kcal
  • 1g alkoholu to 7 kcal
  • 1g węglowodanówto 4 kcal (wyjątkiem są poliole i inne wynalazki jak np Alluloza)
  • 1g białka to 4 kcal

Jeśli więc chcesz spożyć białko (i bardzo dobrze) musisz się pogodzić z tym, że w każdym spożytym gramie siedzą sobie cztery kilokalorie

Czy oznacza to zatem, że pytanie o odżywkę białkową bez kalorii jest głupie?

Nie, nie koniecznie. Po pierwsze nie musisz wiedzieć ile co ma kalorii a po drugie możemy to pytanie uznać za pewien skrót myślowy. Poprawnie należałoby je  sformułować tak: Czy jest odżywka białkowa, której kalorie pochodzą wyłącznie z białka? I na to pytanie odpowiem Ci wreszcie pozytywnie (bardzo mnie to cieszy)

Tak, są odżywki białkowe, w których kalorie niemal w całości pochodzą z białka

Oznacza to, że spożywając taką odżywkę nie dostarczasz przy okazji swojemu organizmowi tłuszczu, cukru (lub innych węglowodanów) ani też alkoholu (co by to była za odżywka swoją ścieżką…) Przyjmuje się, że solidna porcja białka w potreningowym szejku to jakieś 25 gramów.

Jeśli więc zależy Ci na tym by wypić odżywkę jak najmniej kaloryczną powinieneś patrzeć nie na to ile jest kalorii w 100 gramach całej odżywki tylko ile kalorii będzie miała jej porcja zawierająca 25 gramów białka

Na szczęście nie musisz siadać z kalkulatorem i liczyć mozolnie by znaleźć tę najczystszą. Poniżej wrzucam zestawienie, które powie Ci która z odżywek ma najmniej kalorii dostarczając Ci jednocześnie cennego białka.

Zdjęcie odżywkiNazwa odżywkikaloryczność przy 25g białka
Extensor Izolat Białka103 kcal
Syntrax Nectar104 kcal
BioTech IsoWhey Zero 107 kcal
Iso Pure Zero Carb112 kcal
WK Dobre Whey Zero 129 kcal
My Protein Impact Whey129 kcal
KFD WPC130 kcal
Quest Protein Powder132 kcal
Isolean Diet Whey134 kcal
Mars Protein Powder142 kcal
Chocorite Protein Shake156 kcal

 

2.20 avg. rating (48% score) - 5 votes