Jabłczan cytruliny

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Jabłczan cytruliny jest częstym składnikiem suplementów diety przeznaczonych do stosowania przez osoby aktywne fizycznie. Stanowi on połączenie niebiałkowego aminokwasu, a mianowicie cytruliny, a także kwasu jabłkowego. Cytruliny pełni ważną rolę w cyklu mocznikowym, pozwalając na neutralizację amoniaku. Kwas jabłkowy uczestniczy w przemianach energetycznych na poziomie komórkowym. Złączenie tych dwóch składników w jedną molekułę niesie ze sobą wiele korzyści dla sportowców.

Jak działa jabłczan cytruliny?

Przede wszystkim jabłczan cytruliny wspiera produkcję azotu, co przekłada się na większy napływ krwi do mięśni i bardzo dobry efekt tak zwanej pompy mięśniowej. Dla sportowców jest to bardzo istotne, ponieważ wtedy mogą oni osiągać lepsze rezultaty. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie opisywanego związku, ponieważ posiada on również działanie na innych płaszczyznach.

Jak wykazały badania, jabłczan cytruliny w dawce 6 g na dzień podnosił zdolności wysiłkowe, a także obniżał uczucie zmęczenia i zmniejszał zakwasy. Także zauważono lepszą równowagę kwasowo-zasadową, co związane jest z wychwytem zwrotnym węglowodanów przez nerki. Z tych względów jabłczan cytruliny jest rekomendowany często dla osób, które trenują sporty siłowe, wytrzymałościowe oraz wytrzymałościowo-siłowe.

Właściwości jabłczanu cytruliny:

  • daje efekt tak zwanej pompy mięśniowej

  • wspomaga syntezę kreatyny

  • zmniejsza odczucie zmęczenia

  • poprawia zdolności wysiłkowe

  • normuje równowagę kwasowo-zasadową

Sposób użycia jabłczanu cytruliny

W sklepach oferujących produkty dla sportowców oraz osób aktywnych możemy znaleźć suplementy zawierające jabłczan cytruliny. To zarówno monopreparaty, jak i również preparaty złożone zawierające różne składniki, na przykład argininę, kreatynę, aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty.

Zalecana dawka zależna jest od przyjmowanego preparatu. Najczęściej jest to od 4 do 8 g na dobę. Zwykle zaleca się stosowanie jabłczanu cytruliny w okresie okołotreningowym, aby uzyskać najlepsze efekty. Zażywanie w dni nietreningowe zalecane jest przed posiłkami.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes