Sok z buraka – legalny doping?

0
Sok z buraka – legalny doping?
5.00 avg. rating (90% score) - 2 votes

W 2014 roku Australijski Instytut Sportu stworzył klasyfikację suplementów, w której azotany umieścił w grupie suplementów o potwierdzonym działaniu w sporcie. Dzięki temu sok z buraka (będący ich źródłem), uznany został jako tzw. „legalny doping„. Chyba nikt się nie spodziewał, że tak niepozorne warzywo może tak bardzo poprawiać wyniki treningowe, dodatkowo pozytywnie wpływając na ogólną kondycję zdrowia.

Sok z buraka – właściwości

Sok z buraka zaliczany jest do naturalnych suplementów. Jest źródłem nieorganicznych azotanów, które mogą w naszym organizmie być wykorzystywane do produkcji tlenku azotu (NO). NO „rozluźniając” naczynia krwionośne, zwiększając dopływ krwi  do mięśni. Dzięki temu poprawia się ich ukrwienie i dotlenienie oraz zwiększa tzw. „pompa mięśniowa„. Skutki mogą być obserwowane od razu w formie „napompowanych mięśni” lub w perspektywie długoterminowej powodując przyrost siły i masy mięśniowej. Tlenek azotu jest szczególnie przydatny w procesie budowania masy mięśniowej. Analogiczne działanie wykazuje arginina dodawana do wielu przedtreningówek.

Inne pozytywne właściwości buraka

Burak, poza właściwościami zwiększającymi wytrzymałość mięśni, ma również wiele innych walorów wynikających z zawartości witamin i przeciwutleniaczy. Wykazano, że regularne picie soku z buraka zmniejsza ciśnienia tętnicze u osób borykających się z nadciśnieniem. Średni spadek ciśnienia u osób które piły szklankę soku z buraka dziennie wynosił między 10 a 12 mmHg, a efekt ten utrzymywał się do 24 godzin.

Sugeruje się, że burak posiada silne właściwości antynowotworowe. Komórki wysycone nieorganicznymi azotanami łatwiej poddają się apoptozie (czyli „zaprogramowanej śmierci”). Temat ten wymaga jednak pogłębionych badań in-vivo (na żywych organizmach), ponieważ wszystkie dotychczasowe badania odbywały się in-vitro (na komórkach).

Dawkowanie

Aby korzyści płynące z zastosowania buraka były zauważalne, trzeba przyjąć od 500 -1000 mg azotanów. Biorąc pod uwagę średnią zawartość azotanów w burakach, aby uzyskać maksymalny efekt ich zastosowania powinno się wypijać go około 350-500ml, 2-3 godziny przed treningiem.

Uwagi praktyczne

  • W jamie ustnej bytują bakterie biorące udział w zamianie azotanów do azotynów. Z tego powodu po wypiciu soku z buraka nie powinno się być zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej i rzuć gumy.
  • Wybieraj jednodniowy sok z buraka lub z koncentratu. Nie kupuj tego w kartonach – zawiera sporo cukru,
  • Aby mieć pewność co do zawartości azotanów w produkcie lepiej wybrać sok z buraka w formie suplementu czyli shota – wtedy mamy pewność ile azotanów przyjmujemy.

UWAGA! Tlenek azotu (NO) jest gazem toksycznym, dlatego nie można podawać go w formie aerozolowej. Tylko synteza endogenna ma działanie zwiększające zdolności treningowe.

 

5.00 avg. rating (90% score) - 2 votes