Kurkuma

0
5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote

Kurkuma jest przede wszystkim używana jako przyprawa, ale posiada ona również szereg prozdrowotnych właściwości. Ostryż długi (Curcuma longa L.), inaczej także ostryż Zohary, szafran indyjski, kurkuma długa jest byliną, która zaliczana jest do imbirowatych. Rośnie dziko w Indiach, ale jest również rośliną uprawną w wielu krajach o tropikalnym klimacie. Dochodzi do 1 metra wysokości i posiada fantazyjny kłos kwiatowy. Jako przyprawę i w medycynie naturalnej stosuje się kłącze ostryżu, które także określane jest jako kurkuma.

Jak działa kurkuma?

Kurkuma zawdzięcza swoje właściwości kurkuminie. To organiczny związek chemiczny, który jest przeciwutleniaczem polifenolowym. Według wielu badań posiada ona właściwości spowalniające rozwój nowotworów. Posiada właściwości przeciwzapalne. Badacze wskazują, że dzięki temu, że jest ona spożywana w dużych ilościach w krajach azjatyckich, zapadalność na nowotwory, przede wszystkim przewodu pokarmowego, jest tam niższa. Także istnieją doniesienia dotyczące stosowania kurkuminy w hamowaniu wzrostu guzów raka jajnika.

Alkohole wyciągi z kłącza kurkumy są używane w medycynie naturalnej między innymi przy leczeniu zapalenia pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, przy wzdęciach i zaparciach spowodowanych przez zaburzenia w wydzielaniu żółci, przy kamicy żółciowej, zastoju żółci. Pojawiły się jednak badania, które wykazują, że kurkumina nie posiada takich właśnie właściwości.

Ponadto używana jest do wspomagania metabolizmu, przyspieszenia trawienia oraz ma pomagać w zmniejszeniu ilości tkanki tłuszczowej. Kurkumina badana jest także jako środek zapobiegający demencji i chorobie Alzheimera.

Właściwości kurkumy:

  • uważa się, że wspomaga działanie układu pokarmowego, w szczególności pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych

  • może spowalniać rozwój nowotworów

  • posiada silne właściwości przeciwutleniające

Sposób użycia kurkumy

Kurkumę możemy stosować w formie przyprawy lub zakupić kłącze, ale są one raczej słabo dostępne. W sprzedaży znajdziemy również suplementy diety zawierające kurkumę i kurkuminę.

5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote