Tauryna

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tauryna, kwas 2-aminoetanosulfonowy, to organiczny związek chemiczny, który zaliczany jest do aminokwasów biogennych. Tauryna jest β-aminokwasem i nie posiada izomerów. Jest produktem końcowym degradacji cysteiny. W organizmie pełni szeroką gamę funkcji. Stosowana jest między innymi przez sportowców, którzy chcą poprawić swoją siłę, rozrost tkanki mięśniowej oraz wyniki.

Za okrycie tego związku odpowiedzialni są Friedrich Tiedemann i Leopold Gmelin – dwóch niemieckich naukowców. Swoją nazwę tauryna zawdzięcza słowu „taurus”, które oznacza w łacinie woła. Ma to związek z faktem, że została ona wyizolowana z żółci bydlęcej.

Jak działa tauryna?

Zadaniem tauryny jest przede wszystkim sprzęganie kwasów żółciowych, zanim zostaną one wydalone z wątroby. Są one odpowiedzialne za tworzenie soli kwasów żółciowych. W rezultacie zwiększa się rozpuszczalność kwasów tłuszczowych oraz ich zdolności do emulgowania tłuszczów w przewodzie pokarmowym.

Tauryna także wspiera transport kreatyny do komórek mięśni – w rezultacie dochodzi do bardziej efektywnego wykorzystania kreatyny, co przekłada się na lepsze działanie mięśni oraz ich efektywniejszą regenerację po wysiłku. Uzupełnianie poziomu kreatyny jest ważne w przypadku osób pracujących fizycznie i trenujących, ponieważ podczas wysiłku jej poziom spada.

Ponadto tauryna wykazuje właściwości detoksykujące, wzmacnia siłę skurczu serca, pełni rolę neuroprzekaźnika, pomagając w pracy układu nerwowego – wzmacnia funkcje poznawcze, pomaga w koncentracji.

Właściwości tauryny:

  • wspomaga działanie mięśni i poprawia ich regenerację

  • hamuje procesy katabolizmu i nasila anabolizm w mięśniach

  • poprawia metabolizm i pomaga w szybszej utracie tkanki tłuszczowej

  • reguluje poziom elektrolitów w organizmie

  • wspomaga działanie dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego

  • poprawia działanie układu nerwowego i serca

Sposób użycia tauryny

Organizm człowieka produkuje niewielkie ilości tauryny, ale często nie są one wystarczające. Naturalnym źródłem tego związku są mięso, ryby, ostrygi, groch, soczewica, serwatka. O jej suplementację powinni zadbać przede wszystkim sportowcy, osoby pracujące fizycznie, wegetarianie i weganie. W tym celu możemy zakupić odpowiednie suplementy diety. Często te przeznaczone dla sportowców zawierają dodatkowe składniki, na przykład kofeinę, glukuronolakton.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes