FitRecenzje: NaturAvena batony Paliwo Białkowe – błędne makro!

3
FitRecenzje: NaturAvena batony Paliwo Białkowe – błędne makro!
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dzisiejszy wpis poświęcony jest batonom pod szumnie brzmiącą nazwą Paliwo Białkowe polskiej marki Natur Avena. Szykując się do recenzji tych batonów natrafiłam na kilka ciekawych elementów, których możecie się domyślać już po tytule wpisu.

Na co dzień mam do czynienia z droższymi batonami białkowymi, ale chętnie sięgam po te tańsze, czyli najczęściej polskie, żeby zobaczyć, co w trawie piszczy i czy cena idzie w parze z jakością. Jest różnie – np. świetne są tanie batony proteinowe Fitness Authority z linii Candy, a np. fatalnie wypadły batony ProteinPro. Dziś na tapetę bierzmy białkowe petardy z NaturAvena, pardon, białkowe paliwa.

NaturAvena Paliwo Białkowe Kokos & Brownie – opakowanie

Do wyboru mamy dwa smaki, kokosowy i brownie (czyli czekoladowy/kakaowy).

NaturAvena Paliwo Białkowe Kokos & Brownie opinie

Opakowanie niczego sobie, mocno sportowe, zachęcające. Błyszczące i dobrej jakości. Chwali się wysoką zwartością białka (ekhm), tym, że jest bezglutenowy, bez oleju palmowego, że nie ma dodatku soli ani cukru i że jest oparty o WPI90. I prostym składem. Same plusy!

NaturAvena Paliwo Białkowe Kokos & Brownie – wartości odżywcze i skład

Odwracamy batona i sprawdzamy skład.

NaturAvena Paliwo Białkowe Kokos & Brownie skład i wartości odżywcze

Skład jest nadspodziewanie krótki, oba batony mają 3 składniki, dosłownie 3: daktyle, WPI90 czyli izolat białka serwatkowego oraz w zależności od smaku kokosy lub daktyle.

Ogólnie tak krótki skład należałoby poczytać na plus, batony nie mają ani słodzików, ani cukru, ale pierwszy składnik stanowią daktyle, czyli de facto cukier, który ustawodawca pozwolił nie zaliczac do cukru, a wielu producentów chętnie tego nadużywa. Otóż te batony są naturalne, ale na pewno nie są bez dodatku cukru, bo mało który baton białkowy ma go aż tyle. No właśnie, baton białkowy – a na pierwszym miejscu węglowodany.

Zgodnie z obowiązującymi w Unii Europejskiej przepisami określenie wysokobiałkowy może być stosowane wyłącznie w odniesieniu do produktu,  w którym minimum 20% wartości energetycznej pochodzi z białka.

Weźmy pod lupę baton kokosowy – ma mieć 266kcal w 100g, 20% z tego to 53,2kcal, co przekłada się na 13,2g białka w 100g – producent deklaruje 16g w 100g, czyli baton nawet z pewnym zapasem kwalifikuje się w te widełki, choć stali konsumenci batonów białkowych batonem, który ma 8g białka raczej pogardzą, bo rynkowa norma to 20g.

50g baton ma dostarczać 133kcal, z czego 8g to tłuszcz, 18g węglowodany w formie niemal samego cukru (mówiłam, że daktyle to czysty cukier! nie ma miejsca nawet na błonnik) i 8g to białko. Nędznie, to raczej baton energetyczno-białkowy, niż białkowy.

Coś mi jednak nie dawało spokoju – baton to niemal same węglowodany i ciut białka, skąd więc tak niska kaloryczność? Na szczęście baton kokosowy ma podany skład w takiej formie, że można dokładnie odtworzyć skład procentowy: jest w nim 19% WPI i 25% wiórków kokosowych, czyli pozostałe 56% stanowią daktyle. A skoro znamy dokładny udział %, to możemy przeliczyć makro! Nie wiemy wprawdzie jakich dokładni surowców używa producent, ale tak się składa, że NaturAvena produkuje i wiórki kokosowe, i daktyle, można więc śmiało założyć, że właśnie tych składników używa w swoich batonach, a WPI jest składnikiem standaryzowanym, na potrzeby analizy przyjęłam wartości odżywcze bezsmakowego WPI90 z oferty KFD.

Spójrzmy jak to wygląda w liczbach:

Pierwsze kolumny tabeli pokazują wartości odżywcze w poszczególnych składnikach, czyli w wiórkach kokosowych NaturAvena, daktylach NaturAvena i WPI KFD. Środkowa kolumna to % zwartość  składnika w masie batonowej, służy do wyliczenia zwartości poszczególnych składników odżywczych w gotowym batonie.

Dolny wiersz przedstawia wartości odżywcze deklarowane przez producenta i wskazanie różnic procentowych.

natur-avena-baton-bialkowy-bledne-wartosci-odzywcze

I co widzimy? Otóż baton ma o niemal 40% kalorii więcej niż deklaruje producent, zawiera o 27% więcej białka (to akurat na plus) i 18% mniej tłuszczu (to raczej tez na plus), za to aż o 20% więcej węglowodanów, co w przypadku batona białkowego ma duże znaczenie. Pomimo wielokrotnie wyższej kaloryczności baton cały czas spełnia kryterium wysokobiałkowe – dla kaloryczności 366kcal/100g dolna granica zawartości białka pozwalająca na nazwanie batona wysokobiałkowym przesuwa się na 18,3g, producent ma więc  1,7g zapasu.

Analogiczne wyliczenia przeprowadziłam dla smaku brownie, nie dotarłam do informacji na temat zawartości białka w kakao NaturAvena, ale nie miałoby to istotnego wpływu na wyliczenia:

natur-avena-baton-bialkowy-bledne-wartosci-odzywcze-brownie

Rozbieżności są nieco mniejsze niż w przypadku smaku kokosowego, tylko na węglowodanach większe – baton ma w rzeczywistości aż o 1/4 więcej węglowodanów niż deklaruje producent.

NaturAvena Paliwo Białkowe Kokos & Brownie – konsystencja i smak

Przejdźmy do doznań zmysłowych.

natur-avena-baton-bialkowy-bledne-wartosci-odzywcze

Batony mają gładką formę cegiełek, bez ozdób – trudno zresztą się ich spodziewać biorąc pod uwagę skład, nie ma miejsca na ozdoby czy polewę.

Próba przełamania batona o smaku brownie okazuje się dużym wyzwaniem, jest bardzo twardy, zbity i gumiasty.

Baton kokosowy jest nieco bardziej miękki, z naciskiem na 'nieco’.

Natur Avena Paliwo Białkowe baton kokosowy

Przejdźmy do smaku.

Współbiesiadnicy określili smak brownie jako najgorszy baton białkowy jaki kiedykolwiek jedli. Ja nie byłabym aż tak surowa, baton jest po prostu niesmaczny. Nie jest wstrętny, raczej bez smaku, żeby nazwać go brownie trzeba mieć naprawdę duże pokłady fantazji, ja ich niestety w sobie nie odkryłam i moja przygoda z tym batonem skończyła się na jednym kęsie. Jest mocno słodki, w końcu w 3/4 składa się z daktyli. I to,, że  jest słodki, to jego jedyna zaleta.

Kokosowy oceniam smakowo lepiej – daktyle przybrały miodowy smak, aż byłabym skłonna podejrzewać, że w ruch poszedł jakiś aromat, ale mogę nie mieć racji. Określiłabym ten smak jako miodowo-kokosowy, przy czym nie jest to smak kokosowy znany z innych słodyczy, raczej smak charakterystyczny dla wiórków kokosowych, co też nie dziwi, bo właśnie wiórki są w składzie.

Natur Avena baton białkowy opinie

NaturAvena Paliwo Białkowe Kokos & Brownie – gdzie kupić, jaka cena

Baton dopiero zaczyna pojawiać się w sklepach, swoje testery kupiłam w Leclercu, prawdopodobnie wkrótce pojawią się w Auchan, bo NaturAvena ściśle współpracuje z tymi dwoma sieciami. Cena ok 4LPN.

NaturAvena Paliwo Białkowe Kokos & Brownie – podsumowanie

Niestety, nie może być inaczej, jedynka i to dzielona na pół przez oba smaki.

Po pierwsze nie ma zgody na tak drastyczne 'błędy’ przy określaniu wartości odżywczych, szczególnie w odniesieniu do produktów, które są dedykowane osobom zwracającym uwagę na to co jedzą, sportowcom i osobom na dietach redukcyjnych.

Po drugie, 8g białka w batonie białkowym to nieporozumienie – rozumiem, że każdy ma oczy i umie czytać, rozumiem, że ustawodawca wyznaczył taką a nie inną granicę, ale należy równać w górę a nie w dół, a standard rynkowy jest na zgoła innym poziomie.

Po trzecie batony są zwyczajnie niesmaczne – kokosowy jeszcze jako tako smakowo daje radę, ale tylko w kategorii naturalnych batonów energetycznych, choć i na tej półce raczej zamykałby tyły niż zgarniał tytułu za smak roku.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

  1. […] No i teraz ciekawostka – bo choć z przodu wołami mamy napisane PROTEIN CHIPS, to z tyłu, malutkim drukiem, czytamy: krakersy o smaku BBQ o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego. Czyli w części formalnej opakowania producent sam przyznaje, że to nie chipsy, a krakersy, i że nie bardzo takie one białkowe – czy to nie naciąganie? Wszystko jest zgodnie z prawem, bo chipsy równają dolną granicę zawartości białka, która zgodnie z przepisami umożliwia nazwanie ich białkowymi, o tych przepisach pisałam niedawno przy okazji batonów Paliwo Białkowe Naturavena. […]