Biała czekolada proteinowa bez cukru a la Spekulatius – lepsza wersja limitki Rittersport

0
Biała czekolada proteinowa bez cukru a la Spekulatius – lepsza wersja limitki Rittersport
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zrób to z nami lepiej – ulepszyliśmy zimową limitkę – Ritter Sport Winter Creation White Cinnamon Crisp połączył białą czekoladę z cynamonem i wszechobecnymi ostatnio ciasteczkami spekuloos, ta pokryta białą czekoladą przyjemność jest jak zimowa bajka – niestety ma też bajecznie dużo cukru, bo aż 61%, czyli więcej niż jakakolwiek Milka 🙂 Tak, 2/3 tej smakuśnej tabliczki to cukier, a wciągnąć całą na raz to jest niestety zerowy problem.

Nie ma co płakać, poprawimy ten przepis a tym możesz to zrobić z nami, zrobienie bezcukrowej czekolady proteinowej jest serio proste.

Składniki na 1 tabliczkę czekolady proteinowej bez cukru 100g:

  • 42g odżywki białkowej, tu My Protein Impact Whey Cereal Milk, każdy smak typu wanilia, biała czekolada będzie dobrze pasować*
  • 8g masła shea lub oleju kokosowego rafinowanego (czyli taki, który nie pachnie kokosem)
  • 40g masła kakaowego
  • 10g ciasteczek korzennych bez cukru, tu Coppenrath Spiced Spekulatius
  • opcjonalnie laska wanilii**

Uwaga:

* Jeśli chcesz obniżyć kaloryczność możesz dowolną część odżywki zastąpić mielonym na puder erytrolem, 1:1. Erytrol nie rozpuszcza się w tłuszczu, więc ważne, żeby był drobno mielony, wtedy nie będzie chrzęścić w zębach

**NIE dodawaj aromatów w płynie, ani wodnych ani alkoholowych, bo czekolada nie zastygnie i nie będzie krucha, będzie ją można usztywnić jedynie mrożąc.

Podgrzej w mikrofalóce lub garnuszku masło kakaowe i shea aż będą płynne, mieszaj ciągle, nie spal.

Do gorącego tłuszczu wsyp mieszając odżywkę białkową.

Na dno foremki wysyp pokruszone ciastka, zalej masą czekoladową, wstaw do lodówki do zastygnięcia na około 10 minut. Gotowe!

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes