Aminokwasy

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Aminokwasy, czyli kwasy aminowe tworzą grupę organicznych związków chemicznych, które charakteryzują się posiadaniem zasadowej grupy aminowej oraz kwasowej grupy karboksylowej. Wyróżniamy aminokwasy naturalne, w tym białkowe oraz niebiałkowe, a także aminokwasy syntetyczne. Znanych jest przeszło 300 różnych aminokwasów występujących naturalnie.

Organizmy żywe, w tym człowiek, wykorzystują aminokwasy takie jak: alanina, cysteina, kwas asparaginowy, kwas glutaminowy, fenyloalanina, glicyna, histydyna, izoleucyna, lizyna, leucyna, metionina, asparagina, prolina, glutamina, arginina, seryna, treonina, walina, tryptofan, tyrozyna.

Jak działają aminokwasy?

Zadaniem aminokwasów jest budowanie białek ustrojowych, a także warunkują one powstawanie innych związków, między innymi adrenaliny, melaniny, tyroksyny, dopaminy. Posiadają działanie anaboliczne i antykataboliczne, czyli wspomagają proces zmniejszenia rozpadu białka mięśniowego. Nazywane są także paliwem dla mięśni, dlatego o ich wysoki poziom dbają przede wszystkim sportowcy. Wówczas stosuje się specjalne diety wysokobiałkowe i suplementy aminokwasowe.

Ze względu na zdolność organizmu do syntezy aminokwasów wyróżnia się aminokwasy endogenne, które mogą być wytwarzane przez organizm człowieka, a także egzogenne, które powinny być dostarczane z zewnątrz, na przykład w postaci pożywienia czy suplementów.

Właściwości aminokwasów:

  • dodają siły i pomagają budować masę mięśniową

  • są pomocne w redukcji tkanki tłuszczowej

  • zwiększają produkcję energii

  • wspomagają syntezę kwasów nukleinowych oraz hemoglobiny

  • są prekursorem innych związków

  • poprawiają działanie układu odpornościowego

Sposób użycia aminokwasów

Aminokwasy dostarczamy do organizmu przede wszystkim z produktami białkowymi, zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.

W sprzedaży znajdziemy też szeroką gamę suplementów i odżywek białkowych zawierających potrzebne organizmowi aminokwasy. Wówczas najczęściej stosuje się aminokwasy BCAA o rozgałęzionych łańcuchach bocznych, które dodają energii, przyspieszają regenerację i wspomagają wzrost mięśni. Dzienna dawka suplementu aminokwasowego to od 5 do 50 g zależnie od dyscypliny i intensywności treningów.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes