Betaina

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

N,N,N-Trimetyloglicyna, inaczej TMG czy betaina jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grupy betain. Jest pochodną aminokwasu glicyny. Po raz pierwszy została ona wykryta w burakach cukrowych Beta vulgaris, skąd pochodzi również jej nazwa. Również związek ten znajduje się w innych warzywach, między innymi w szpinaku, pszenicy, ponadto w owocach morza. Z czasem określenie „betainy” zaczęło być stosowane na wszystkie związki tego rodzaju. Aktualnie stosowana jest powszechnie w medycynie oraz w biologii molekularnej. Również znalazła zastosowanie jako jeden ze składników suplementów diety przeznaczonych dla sportowców.

Jak działa betaina?

Betaina bierze udział w syntezie anabolicznej i ergogenicznej kreatyny. Powoduje również dezaktywację szkodliwej homocysteiny, która zwiększa ryzyko miażdżycy. Działa na dwóch etapach syntezy białek, a mianowicie w procesach metylacji i metionizacji, dlatego też posiada ona właściwości anaboliczne. Usprawnia transport i magazynowanie energii poprzez wspomaganie glikocyjaminy w kreatynę i przez odtworzenie S-adenozynometioniny (SAM). Dzięki tym właściwościom betaina stosowana jest często w różnych suplementach diety przeznaczonych dla sportowców, w szczególności trenujących sporty wytrzymałościowe.

Właściwości betainy:

  • posiada właściwości przeciwutleniające, czyli zmniejsza ilość wolnych rodników, a tym samym uszkodzeń komórek

  • działa dobroczynnie na układ sercowo-naczyniowy, zmniejszając ryzyko powstania miażdżycy

  • przyczynia się do budowy tkanki mięśniowej oraz nawodnienia mięśni

  • podnosi wytrzymałość mięśniową, co przekłada się na lepsze wyniki treningowe

  • w medycynie stosowana jest do leczenia wysokiego poziomu homocysteiny

  • jako związek bezwodny stosowana jest w kosmetyce do łagodzenia podrażnień i nawilżania skóry

Sposób użycia betainy

Betainę możemy przyjmować naturalnie, czyli w postaci buraków lub innych produktów spożywczych zawierających ten związek. W sprzedaży dostępne są też specjalne suplementy diety. Dziennie powinniśmy przyjmować około 1-3 g betainy. Zaleca się zażywanie po 1,5 g przed i po treningu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes