Beta Alanina

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Beta alanina, β-Alanina, kwas 3-aminopropionowy to organiczny związek chemiczny zaliczany do aminokwasów. Jest izomerem konstytucyjnym α-alaniny, która zalicza się do grupy podstawowych aminokwasów białkowych. Beta alanina jest składnikiem karnozyny, której biosynteza uzależniona jest od dostępności beta alaniny. Aktualnie jest ona jednym z częstych składników suplementów diety przeznaczonych dla sportowców.

Jak działa beta alanina?

Karnozyna, która powstaje wskutek działania beta alaniny, buforuje spadek pH związany w szczególności z powstawaniem kwasu mlekowego w mięśniach podczas wysiłku. Wspomaga równowagę kwasowo-zasadową w komórkach mięśniowych, dlatego reguluje ilość produkowanego wtedy kwasu mlekowego. Z tego względu zażywanie beta alaniny powoduje zmniejszenie zmęczenia fizycznego przy treningach.

Stwierdzono dodatkowo, że poprzez suplementację możliwe jest zwiększenie wielkości całkowitej wykonanej pracy przy maksymalnym wysiłku – o 13% po 4 tygodniach suplementacji oraz o 16% po 10 tygodniach.

Wobec tego beta alanina jest związkiem rekomendowanym dla osób chcących jeszcze łatwiej osiągnąć zamierzone cele treningowe. Poprzez systematyczną suplementację tym właśnie związkiem możemy z dnia na dzień poprawić wydolność organizmu.

Właściwości beta alaniny:

  • podwyższenie poziomu energii

  • zwiększenie siły oraz wytrzymałości

  • ograniczenie zakwaszenia mięśni

  • lepsza motywacja do treningu

Sposób użycia beta alaniny

W pożywieniu beta alanina jest przede wszystkim dostępna w mięsie. W sprzedaży znajdziemy także szereg różnych suplementów diety zawierających ten związek. Beta-alanina może być przyjmowana zarówno przed, jak i po wysiłku fizycznym. Rekomendowana dobowa dawka to od 3 do 8 g.

Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów zaleca się łączenie beta alaniny wraz z kreatyną. Kreatyna jest jednym z najczęściej stosowanych związków w przypadku rozwoju zdolności wysiłkowych i wspomaga budowę masy mięśniowej. Suplementacja beta alaniny z kreatyną pozwala na uzyskanie lepszych wyników w zakresie siły, wytrzymałości oraz rzeźby, ponieważ sprzyja redukcji nadmiernej tkanki tłuszczowej.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes