Tłuszcze trans

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Tłuszczami trans zalicza się do grupy tłuszczów nienasyconych. Zawierają one co najmniej jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla. Tłuszcze trans wywodzą swoją nazwę od tego, że oba atomy wodoru znajdują się po przeciwnych stronach wiązania – jest to tak zwana konfiguracja trans.

Tłuszcze te nazywane są też tłuszczami utwardzonymi i znajdują się w produktach zwierzęcych oraz roślinnych. Występują między innymi w mleku, wołowinie, baraninie, ale w znacznie większych ilościach w stałych tłuszczach roślinnych otrzymywanych półsyntetycznie, na przykład w margarynach. Te z kolei stosowane są w różnych produktach spożywczych – od pieczywa, poprzez słodycze i słone przekąski, a skończywszy na fast-foodach, majonezach czy zupach w proszku.

Jak działają tłuszcze trans?

Oleje roślinne nie są niezdrowe, ale proces utwardzania sprawia, że zmieniają się ich właściwości. Wtedy są bardziej niebezpieczne dla zdrowia, gorsze od nasyconych kwasów tłuszczowych. Istnieją doniesienia naukowe, które wskazują, że wysokie ilości tłuszczów trans w pożywieniu zwiększają ryzyko zachorowania na choroby miażdżycowe oraz na raka piersi u kobiet. Zwiększa też ryzyko zawałów serca, udaru mózgu oraz wzrostu masy ciała poprzez podniesienie ilości tkanki tłuszczowej.

Tłuszcze trans mogą zmniejszać wrażliwość tkanek na insulinę, co przekłada się na gorszy metabolizm. Duże ilości tłuszczów tego rodzaju w produktach spożywczych mogą zwiększać ryzyko powstania cukrzycy typu 2 i insulinooporności. Badania wskazują też na fakt, że tłuszcze trans mogą negatywnie wpływać na płodność, mogą podwyższać ryzyko raka jelita, raka prostaty.

Właściwości tłuszczów trans:

  • zwiększają ryzyko powstania miażdżycy

  • prowadzą do nadwagi i otyłości

  • podwyższają niebezpieczeństwo zachorowania na nowotwory

  • przyczyniają się do powstawania cukrzycy typu 2

Sposób użycia tłuszczów trans

Zaleca się, aby maksymalna zawartość tłuszczów trans w diecie człowieka wynosiła 2 g dziennie przy spożyciu kalorii na poziomie 2000 kcal. Wobec tego powinniśmy ograniczać spożycie produktów zawierających tłuszcze trans.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes