Cytrulina

0
4.00 avg. rating (75% score) - 1 vote

Cytrulina (L-cytrulina) jest organicznym związkiem zaliczanym do α-aminokwasów. Nie buduje białek, ale posiada szereg ważnych funkcji w organizmie. Jest to pochodna ornityny – związku pełniącego ważną rolę w cyklu ornitynowym, dokładnie w mocznikowym cyklu Krebsa. Cytrulina również uczestniczy w cyklu mocznikowym, w którym powstaje z ornityny i karbamoilofosforanu. Działanie cytruliny jest wykorzystywane często przez sportowców chcących poprawić swoje efekty.

Jak działa cytrulina?

Cytrulina jest używana głównie w celu wspierania procesów syntezy argininy. Wobec tego wraz ze zwiększeniem stężenia cytruliny w organizmie człowieka, można uzyskać wyższą ilość argininy. To z kolei przekłada się na większą ilość tlenku azotu, który powstaje wskutek działania argininy. Tlenek azotu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawia ukrwienie tkanki mięśniowej.

W badaniach cytrulina wykazuje również działanie antykataboliczne, czyli zapobiega rozpadowi tkanki mięśni. Możemy wówczas osiągnąć bardzo dobre efekty przy jednoczesnej suplementacji takich związków jak BCAA, HMB czy L-glutamina. Cytrulina jest rekomendowana w szczególności osobom trenującym sporty wytrzymałościowe, ponieważ powoduje ona zwiększenie wytrzymałości mięśni oraz poprawia ich funkcjonowanie. Zmniejsza bóle mięśniowe po treningach.

Właściwości cytruliny:

  • wspomaga syntezę argininy i podnosi ilość tlenku azotu

  • wspiera ukrwienie tkanki mięśniowej

  • ma działanie antykataboliczne

  • zmniejsza ryzyko powstawania „zakwasów” po wysiłku fizycznym

  • wspomaga potencję u mężczyzn i poprawia ich funkcje seksualne

Sposób użycia cytruliny

W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę preparatów zawierających cytrulinę. Można zakupić je zarówno jako monopreparaty, jak i w kompleksach, na przykład stackach przedtreningowych. Bogatym naturalnym źródłem cytruliny są arbuzy – w 100 g owocu znajduje się nawet 300 mg cytruliny.

Dawkowanie cytruliny to 4-6 g na dobę. Najlepiej łączyć cytrulinę z argininą dla uzyskania optymalnego efektu. Wówczas można osiągnąć mocniejsze działanie tych związków, szczególnie z efektem tak zwanej pompy mięśniowej. Cytrulinę najlepiej stosować okołotreningowo – przed treningami oraz po treningach.

4.00 avg. rating (75% score) - 1 vote