Cysteina

0
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Cysteina jest zaliczana do endogennych aminokwasów kodowanych i jest ona budulcem wielu białek w organizmie człowieka. Zalicza się do 22 podstawowych aminokwasów o budowie rozgałęzionej. Wraz z homocysteiną i metioniną zaliczana jest do aminokwasów siarkowych. Występuje między innymi w keratynie, która jest elementem skóry, włosów i paznokci. Jest ona aminokwasem endogennym, czyli produkowanym przez organizm, co powoduje, że jest również niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania.

Jak działa cysteina?

Jest aminokwasem reaktywnym, który posiada właściwości regeneracyjne oraz detoksykacyjne. Cysteina jest konieczna do syntezy glutationu – jednego z najsilniejszych antyoksydantów. Uczestniczy w wielu reakcjach tworzenia białek i koenzymów, między innymi procesy dekarboksylacji i utleniania cysteiny prowadzą do wytworzenia tauryny, która ma znaczenie dla prawidłowego transportu kreatyny i zwiększenia energii. Ponadto cysteina wspomaga produkcję kwasu chondroitynosiarkowego – budulca tkanki łącznej właściwej i chrzęstnej.

Cysteina ma także szereg innych zastosowań. Metabolit cysteiny – N-acetylo-L-cysteina, stosowana jest w leczeniu zatruć metalami ciężkimi, lekami i alkoholem. Wspomaga wtedy regenerację wątroby.

Właściwości cysteiny:

  • wchodzi w skład wielu białek

  • jest silnym antyoksydantem i powoduje usuwanie wolnych rodników

  • wykazuje pozytywne działanie dla układu krążenia i dla serca

  • pomaga w detoksykacji wątroby i chroni ją przed uszkodzeniami

  • wspomaga usuwanie metali ciężkich z organizmu, jak kadm, rtęć czy ołów

  • odpowiada za zdrowe włosy, skórę i paznokcie

  • regeneruje organizm

Sposób użycia cysteiny

Do organizmu cysteinę możemy dostarczyć wraz z odpowiednimi produktami żywnościowymi. Zawierają ją głównie produkty wysokobiałkowe, w tym mięso wołowe, drobiowe, a także rośliny takie jak soja, fasola, soczewica czy spirulina.

Cysteina, inaczej także L-cysteina jest dostępna również w formie suplementów diety, najczęściej z witaminą C poprawiającą jej działanie. Maksymalna dawka dobowa wynosi 2400 mg, natomiast typowe dawki to 500-1500 mg.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes